Tetszett a cikk?

A Concerto Budapest a januári franciaországi Folle Journée-n való vendégszereplés után április 29-én Japánba, a francia fesztivál „testvérrendezvényére” utazik, ahol nyolc koncertet ad

Semmihez nem hasonlítható élmény egy zenész vagy zenekar számára, amikor közönség előtt játszik – különösen akkor, ha nem a már ismert és megszokott, hanem egy addig még ismeretlen, teljesen más kultúrából származó publikum hallgatja az előadást. Még szerencse, hogy a koncerteken nincsenek nyelvi korlátok, és a zenészek ilyenkor igazán átélhetik a zene határtalanságát, amelyet a francia zeneszerző, Claude Debussy így fogalmazott meg: „A zene az egyetlen világnyelv, melyet bárki, bárhol megérthet.” Ezt az élményt tapasztalhatja meg újra a Keller András vezette Concerto Budapest akkor, amikor április végén Japán turnéra indul.

A zenekar nem kisebb eseményen, mint a klasszikus zenei fesztiválok legismertebbjén, a franciaországi Nantes-ban évről évre megrendezett Folle Journée-n való vendégszereplésekor - az ott adott nagysikerű koncertek nyomán - kapott felkérést a japán rendezvényen való részvételre, amelyet örömmel fogadott el.

A Japánban megrendezésre kerülő fesztivál a francia esemény-sorozat mintáját követve működik: néhány nap alatt több száz, évente egy-egy újabb téma köré szerveződő koncertet hallgathat meg a közönség. A hangversenyek több különböző méretű teremben kerülnek megrendezésre: a legnagyobb 5000 személyes, de vannak 1800, 1500, 1100 és 800 fős „kisebb termek is”.

Az idei "a lélek és a szív szenvedélye" mottóval fémjelzett eseményen – a január végi Nantes-ihoz hasonlóan - többnyire barokk művek kerülnek műsorra. A Concerto Budapest főként Bach-versenyművekkel készül, de Berg és Schönberg művei is a repertoárba kerültek, mint ahogy - Japánban először - Dukay Barnabás több darabja is elhangzik majd (Dukaynak egyébként több műve is nagy sikerrel szerepelt a francia Folle Journée-n").

A Concerto Budapest 8 koncertet ad az eseményen (az egyiket éppen a legnagyobb, 5000 fő befogadására alkalmas teremben), ebből hármat Ránki Dezsővel, Klukon Edittel és fiukkal, Ránki Fülöppel, de többször fellép a kölni származású hegedűművésszel, Serge Zimmermann-nal is.

Az elkövetkezendő hónapokban szerencsére a magyar közönség sem marad ki a fesztivál programjából, és a Japán turnén elhangzó darabok közül többet is meghallgathat itt, Budapesten: május 26-án a Művészetek Palotájában adja elő a zenekar a turné repertoárján is szereplő Schubert-Mahler: Halál és a lányka című darabját, július elején pedig a Pesti Vármegyeháza Díszudvarán megrendezésre kerülő szabadtéri koncertek egyikén élvezheti a közönség Bach muzsikáját a Concerto Budapest és Keller András előadásában. "

További információ a turnéról és a koncertekről a zenekar nemrégiben megújult honlapján – www.concertobudapest.hu – érhető el.