szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A NASA és a brit Leicesteri Egyetem mérnökei a plutóniumot egy másik izotópra cserélték, ami olcsóbb működtetést tesz lehetővé.

Ahhoz, hogy a jövőben tartósan jelen tudjon lenni az ember az űrben – például a Holdon – arra van szükség, hogy legyen egy biztos energiaforrás, ami működtetni tudja a bázist. A napelem kézenfekvő használatán túl egy másik lehetséges megoldást a nukleáris energia jelentheti, az amerikai kutatók pedig régóta dolgoznak már azon, hogy egy miniatűr atomerőművet lehessen üzemeltetni a Hold felszínén.

Ez nem egyszerű feladat, hiszen amellett, hogy rendkívüli biztonságra kell törekedni a technológia kialakításánál, a költségeket is le kell szorítani, hogy minél olcsóbb legyen célba juttatni a rendszert, és minél tovább tudjon energiát szolgáltatni. A brit Leicesteri Egyetem, valamint a NASA Glenn Kutatóközpontjának tudósai és mérnökei most egy új megoldással álltak elő, ami épp ezekre törekszik.

A kutatók egy olyan nukleáris generátort terveztek, ami plutónium-238 helyett az americium 241-es izotópját használja üzemanyagként. Ennek köszönhetően a wattonkénti energiaköltség ötször olcsóbbá vált – írja az Interesting Engineering. A rendszer tesztelését már el is végezte a NASA.

Közös kínai-orosz atomerőmű épülhet a Holdon, 2028-ban indulhat a projekt

Őrült versenyfutás zajlik Amerika, valamint Oroszország és Kína között a Hold meghódításáért. A tét olyan energiahordozók kitermelése, amelyek hosszú távra meghatározhatják az űrbéli erőviszonyokat.

A Leicesteri Egyetem tudósai már több mint egy évtizede fejlesztenek úgynevezett radioizotópos energiaellátó rendszereket (RPS). Ezek az anyagok radioaktív bomlásából származó hőt elektromos energiává alakítják. Ezeket űrhajók és más olyan rendszerek működtetésére lehet fordítani, amelyek nem képesek napfényből energiát nyerni. Ez különösen hasznossá teszi őket a Naptól távoli mélyűri küldetésekhez.

A kutatók korábban a plutóniumot használták fűtőanyagként, a NASA-val közös munka során azonban americium-241-et kezdtek el használni. Az amerikai Los Alamos Nemzeti Laboratórium szerint az americium-241 kinyerhető a használt nukleáris üzemanyag újrafeldolgozásával. Emellett wattonként ötször olcsóbb a plutónium-238-hoz képest.

Az egyetem és a NASA közös tesztjében a rendszer jól muzsikált, ami azt mutatja, a jövőben hatékony energiaforrás lehet az űrbéli missziók során. A kutatók úgy számolnak, hogy egy ilyen rendszer akár évtizedeken át is üzemelhett.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!