Blackout után: az évek óta veszélyhelyzetekre hivatkozó kormány épp a valódi veszélyhelyzet kockázatát neveti ki
Nemrég még bírálta a Fidesz az Európai Bizottságot, amely válsághelyzetekre igyekezett felkészíteni az uniós polgárokat. Pedig a nagy ibériai áramszünet megmutatta, milyen fontos készülni a kritikus helyzetekre. Közben itthon nem könnyű hivatalos tájékoztatáshoz jutni arról, hogy mi a teendő hasonló esetben. Pedig sok múlik a lakosság felkészültségén, mondta Vasárus Gábor, aki régóta foglalkozik a klímaváltozással összefüggő katasztrófahelyzetekre való felkészüléssel.
Bejárták a világsajtót a spanyolországi és portugáliai áramszünetekben készült felvételek arról, hogy a műszaki eszközeik javát hirtelen elveszítő helyiek hogyan próbálnak sötét áruházakban vásárolni, bankautomatákból készpénzhez jutni, lámpák nélküli csomópontokon átvergődni, vizet, élelmiszert szerezni.
A portugál hálózatüzemeltető szerint a spanyolországi szélsőséges hőmérséklet-ingadozások okozták a problémát.
Az eset egészen új megvilágításba helyezte az Európai Bizottság márciusi javaslatát: akkor azt tanácsolták minden uniós polgárnak, hogy állítsanak össze 72 órára elegendő „túlélő csomagot”, ami a különféle válsághelyzetek esetére tartalmaz hasznos eszközöket és tartalékokat. A három napnyi étel és innivaló, készpénz, fény- és hőforrás, tűzszerszám és más egyszerű holmik alapvető közművek leállása esetén is valamekkora biztonságot nyújthatnak a felkészült lakosoknak.
Egyre több és egyre különbözőbb veszélyek fenyegetik az EU-t, erre hivatkozással az Európai Bizottság egy készenléti stratégiával állt elő, amely iránymutatásokat tartalmaz a tagállamok számára.
Ahogy az Európai Bizottság javaslatai új értelmet nyertek a nagy spanyolországi és portugáliai áramszünet után, úgy vált kínossá az uniós tanácsokra adott akkori fideszes reakció:
“Az Európai Bizottság javaslata háborús hisztéria-keltésnek tűnik. Pánikot kelt, félelmet szít, ami nem segít semmin. Mert nincs háború az Európai Unióban és remélem, hogy nem is lesz”
– bírálta a kezdeményezést Gál Kinga, a magyar kormánypártok EP-képviselője április elején az Euronewsnak.
Vagyis az évek óta veszélyhelyzetekre hivatkozó kormány épp a valódi veszélyhelyzet kockázatát nem vette észre.
Míg Európa több országában új kiadványokkal segítik a lakosság felkészülését arra, hogy rendkívüli körülmények között is biztonságban tudhassák magukat otthonukban, Magyarországon alig találni hivatalos anyagokat arról, hogy mit tegyen az ember a hétfői spanyolországihoz hasonló áramszünet esetén.
Azokat, akik csak a Stranger Thingsből ismerik, összezavarná, hogy miket művelt a karrierje kezdetén Paul Reiser. Korábbi rajongóit például azzal lepte meg, hogy feltűnt az Aliens gonoszaként. A veterán komikussal pályafutása cikkcakkjairól, Jerry Seinfeldről, Lisa Kudrow-ról és Eddie Murphyről is beszélgettünk. És arról is, miért tartotta hülyeségnek a Jóbarátokat.