Bejárták a világsajtót a spanyolországi és portugáliai áramszünetekben készült felvételek arról, hogy a műszaki eszközeik javát hirtelen elveszítő helyiek hogyan próbálnak sötét áruházakban vásárolni, bankautomatákból készpénzhez jutni, lámpák nélküli csomópontokon átvergődni, vizet, élelmiszert szerezni.
Az eset egészen új megvilágításba helyezte az Európai Bizottság márciusi javaslatát: akkor azt tanácsolták minden uniós polgárnak, hogy állítsanak össze 72 órára elegendő „túlélő csomagot”, ami a különféle válsághelyzetek esetére tartalmaz hasznos eszközöket és tartalékokat. A három napnyi étel és innivaló, készpénz, fény- és hőforrás, tűzszerszám és más egyszerű holmik alapvető közművek leállása esetén is valamekkora biztonságot nyújthatnak a felkészült lakosoknak.
Ahogy az Európai Bizottság javaslatai új értelmet nyertek a nagy spanyolországi és portugáliai áramszünet után, úgy vált kínossá az uniós tanácsokra adott akkori fideszes reakció:
“Az Európai Bizottság javaslata háborús hisztéria-keltésnek tűnik. Pánikot kelt, félelmet szít, ami nem segít semmin. Mert nincs háború az Európai Unióban és remélem, hogy nem is lesz”
– bírálta a kezdeményezést Gál Kinga, a magyar kormánypártok EP-képviselője április elején az Euronewsnak
.
Vagyis az évek óta veszélyhelyzetekre hivatkozó kormány épp a valódi veszélyhelyzet kockázatát nem vette észre.
Míg Európa több országában új kiadványokkal segítik a lakosság felkészülését arra, hogy rendkívüli körülmények között is biztonságban tudhassák magukat otthonukban, Magyarországon alig találni hivatalos anyagokat arról, hogy mit tegyen az ember a hétfői spanyolországihoz hasonló áramszünet esetén.