Élen a kukoricafeldolgozásban
Hazánk és Európa egyik legjelentősebb kukoricafeldolgozó vállalata, a Hungrana Kft. éves szinten közel 1,2 millió tonna GMO-mentes kukoricát dolgoz fel Szabadegyházán működő gyáregységében. A nagymúltú izocukorgyártó cég a fenntartható fejlődés elkötelezett híve, beruházásai, fejlesztései évtizedek óta folyamatosak. A vállalat nagy hangsúlyt fektet az innovatív megoldások alkalmazására, valamint a környezeti hatásokat mérséklő technológiák kifejlesztésére és integrálására a gyártási folyamatok során.
Az egyik legjelentősebb hazai élelmiszeripari vállalkozásnak számító Hungrana Kft. vezérigazgatójával, Reng Zoltánnal beszélgetünk.
Az év vége felé közeledve hogyan látja a 2017-es évre kitűzött célok megvalósulását?
Évről-évre növekszünk, az elmúlt évtizedben megvalósult fejlesztéseknek köszönhetően egyre hatékonyabban működik a vállalat, egyre hatékonyabbak a gyártási folyamataink. A tulajdonosok által meghatározott és kitűzött elvárásokat – jelen állás szerint - sikerül elérnünk és várhatóan túlszárnyalni is, de pontos számokat csak az év zárását követően tudok mondani.
A Hungrana éves szinten közel 1,2 millió tonna kukoricát vásárol. Hogyan oszlik meg a gyártás során a felvásárolt mennyiség felhasználása?
Az alapanyag beszerzése során nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy valóban kizárólag GMO-mentes kukoricát vásároljunk, és ebből állítsuk elő termékeinket. A több éve-évtizede meglévő partnerkapcsolataink ezt lehetővé is teszik, hiszen olyan beszállítókkal dolgozunk együtt, akik a legjobb minőségű alapanyagot biztosítják számunkra. A felvásárolt kukorica jelentősebb részéből, körülbelül a feléből izocukrot és keményítőket állítunk elő, a teljes mennyiség közel harmadából takarmányokat, a többiből pedig alkoholokat gyártunk.
A tavalyi évben rekord mennyiségű volt a kukoricatermés. Milyen volt az idei terméshozam?
Az eddigi eredmények alapján mintegy 6,5 millió tonna takarmány kukorica betakarítását várja a piac. Az idei termés minősége kiváló, így mind a hazai, mind az exportpiacokra tökéletesen megfelelő a magyar kukorica.
A cukorkvóta kivezetése nagy változásokat hozhat az európai cukorgyártó cégek életében. Mire számít a Hungrana?
Cégünk az európai izocukor piac több mint egyharmadát birtokolja, tehát az össz európai kvóta több mint a harmadával rendelkeztünk ez eddig. Évek óta tudatosan készülünk a változásra, nagy várokozással nézünk a jövő kihívásai, a piacnyitás felé. Még nem tudni, hogy mi várható, csak annyi biztos, hogy óriási változás lesz az eddig megszokott, szigorúan szabályozott rendszerhez képest. Jelenleg 18 millió tonna cukor termelődik és fogy el Európában, tehát nagyjából egyensúlyban van a kereslet és a kínálat. Rengeteg alapanyag van hazánkban és a környező országban is, így abban bízunk, hogy ez nem okoz majd gondot a jövőben sem. Továbbra is ugyanazzal az alapanyag mennyiséggel tervezünk, az előállított termékek mennyiségére a kvóta kivezetése sincs hatással. Kialakult partnerkapcsolataink vannak a kukorica termelőkkel, akik számára mi a biztos piacot és kiszámíthatóságot jelentjük. Hosszútávon gondolkodunk és ennek megfelelően is cselekszünk.
A megváltozott, új piaci környezet hatására tervez a cég további piacok felé nyitni?
Folyamatosan keressük az új lehetőségeket, de elsősorban a meglévő partnereink maximális kiszolgálására helyezzük a hangsúlyt. Jelen pillanatban a hatékonyságnövelésre, az energiahatékonyság növelésére összpontosítunk, gyakorlatilag a versenyképességünket szeretnénk fokozni a versenytársainkhoz képest. Az elkövetkező egy-két évben nálunk ez a fókusz, erre mutatnak a beruházásaink is.
Milyen beruházásokat terveznek a közeljövőben?
Tavasszal indult el legújabb beruházásunk a gyárban, a meglévő biomassza kazánunk bővítése, melynek átadását a jövő év végére tervezzük. A mintegy 5 millió eurós fejlesztés eredményeképpen vállalatunk csökkenteni tudja a jövőben az üvegházhatású gázok kibocsátását és a fosszilis energiafelhasználását, mivel a teljes technológiához szükséges hő és gőz energia megújuló alapon lesz előállítva. Abban hiszünk, hogy fenntartható fejlődést csak a környezetünkkel összhangban, a társadalom iránti felelősségünkre nagy hangsúlyt fektetve érhetünk el.