Tetszett a cikk?

Két kiváló rendező találkozása a Radnóti színpadán: Ken Loach Arany Pálma-díjas filmjét Valló Péter viszi színpadra Schneider Zoltánnal a címszerepben. A megrázó és egyben felelmelő dráma magyarországi ősbemutatóját december 18-tól láthatják a Radnóti Színházban.

Valló Péter
Dömölky Dániel

Az Én, Daniel Blake története tűpontosan mutatja be a szociális ellátó rendszert, amit a filmrendező szerint „épp arra hoztak létre, hogy megalázza és szenvedésre kárhoztassa a szegénységben élőket és az arcukba vágja, hogy a szegénységük az ő hibájuk.” A megözvegyült ácsmester, Dan a munkaügyi központban megismerkedik Katie-vel, aki egyedülálló anyaként viseli a szegénység terheit. A férfi először csak kis dolgokban segít nekik, majd egyre inkább odaszokik hozzájuk, apává és nagyapává válik számukra. Összekapaszkodva a megaláztatások közepette próbálják megőrizni a méltóságukat és az emberségüket – barátsággal, szolidaritással, együttérzéssel, anyai gondoskodással, humorral és emberi tartással, megpróbálják megélni az emberi élet mindennapi szépségeit. Kérdés viszont, hogy meddig képes a szeretet és a jobb jövőbe vetett hit egyben tartani egy szél által összefújt családot.

Schneider Zoltán
Dömölky Dániel

„A világunk elkeserítően közömbös, cinikus, önző és individualista, szörnyen igazságtalan és hitetlen, pökhendi, ellenszenves politikusokkal és apátiába zuhant polgárokkal. De nekünk, a nagy többségnek, az átlagnak mindezt ki lehet bírni, ki lehet viselkedni, ha nem történik az életünkben semmi. Semmi, ami eltér a megszokott rend egyformaságától. Se betegség, se munkaügyi probléma, se családiállapot-változás. Szóval semmi, de semmi. Mert ha mégis történik, akkor ez az egész hazug világ egy pillanat alatt felrobban, és a fejünkre hull. Azért kellenek az Én, Daniel Blake-féle történetek, hogy megtanuljunk vigyázni és szembeszegülni.” | Valló Péter

Bata Éva
Dömölky Dániel

A világhírű filmrendező, Ken Loach olyan marginalizált helyzetben élő emberek közegét mutatta be, akikkel a politikai döntéshozók a legritkább esetben foglalkoznak. Nincs róluk tudásuk, nem várnak tőlük politikai hasznot. A társadalom szemében láthatatlanok. Mégis: olykor pont az elszigeteltségben élő emberek válnak egymással szolidárissá, és a kilátástalanságban is segítenek egymásnak, támaszt nyújtanak a másiknak.

Bemutató: 2024. december 18. szerda

Mészáros Blanka
Dömölky Dániel

Az „ÉN, DANIEL BLAKE” a Broadway Licensing Global
és a BLG Theatrical LTD közötti megállapodás alapján kerül bemutatásra.
A színpadi adaptációt a Sixteen Films azonos című filmje alapján
(rendezte: Ken Loach, írta: Paul Leverty, producer: Rebecca O’Brian) Dave Johns készítette.
Fordította: Totth Benedek

Szereplők:
Schneider Zoltán
Mészáros Blanka
Bata Éva
Porogi Ádám
Juhász Tibor e.h.
Mátyássy Kála Cecília/Reé Rita

Dramaturg: Kelemen Kristóf
Zenei munkatárs: Badics András
Díszlettervező: Valló Péter
Jelmeztervező: Benedek Mari
A rendező munkatársa: Perényi Luca
Rendező: VALLÓ PÉTER

Ezt a cikket nem a hvg.hu szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről itt olvashat: (link)