Amerika veheti át Gáza irányítását, amíg stabilizálják a területet
Az ideiglenes kormányzat vezetőjét Washington nevezné ki, és a közigazgatásba bevonnák a nem radikális helyieket is. Volt már ilyesmi a történelemben, van is, de jól sehol nem működik.
A gázai konfliktus lezárásán és tartós rendezésén lamentáló USA és Izrael azon gondolkodik, hogy Amerika ideiglenesen átvehetné az övezet irányítását – írja a belső forrásokra hivatkozó Reuters.
Egy amerikai tisztviselő által vezetett átmeneti kormány állhatna a terület élén, amely a Gázai övezetet felügyelné, amíg azt demilitarizálják és helyreállítják – írja a magas szintűnek ítélt egyeztetésekre hivatkozó lap.
A konstrukció elvileg nem konkrét időponthoz, hanem a folyamatok alakulásához kötné az ideiglenes kormányzat mandátumát. A Reuters forrásai az ország 2003-as szétverése után felálló ideiglenes iraki Koalíciós Hatósághoz hasonlították az elképzelést, ám hasonló felállás Európában is van: Bosznia-Hercegovina élén például három évtizede a (jelenleg német nemzetiségű) nemzetközi főképviselő áll, és vigyázza a daytoni békeszerződést. Utóbbi, ha nem is jól működő, de tartós, előbbi sikertelennek bizonyult, és egy évig bírta csupán.
A terv szerint az izraeli hadsereg a rajtaütések helyett a területek elfoglalására koncentrál majd.
Gázában a vezető amerikai tisztviselő mellett más nemzetektől is vennének be embereket a testületbe, és a közigazgatás operatív részét palesztin technokratákra hagynák, melyből kizárnák a Palesztin Hatóságot és a Hamászt, akik már elbuktak ezen a területen.
A Reuters szerint a tárgyalások még annyira sincsenek előrehaladott állapotban, hogy konkrét személyekről beszéljenek, ahogy a vizionált szervezet hatásköre és jogi helyzete sincs még tisztázva.
A lap információit sem az izraeli, sem pedig az amerikai fél nem erősítette meg, és további érdemi információt sem hoztak nyilvánosságra az ügyben.
A Hamász vezette gázai kormány médiahivatalának igazgatója elutasította az Egyesült Államok vagy bármely külföldi kormány által vezetett adminisztráció gondolatát, mondván, hogy a gázai palesztin népnek kell megválasztania saját vezetőit. (A Hamászt ugyan vitatott módon, de egyszer, majd húsz éve valóban megválasztották Gázában – azóta nem is írtak ki választást.)
Úgy tűnik, tényleg megpróbálják megvalósítani Trump gázai Riviéra-tervét, mégpedig palesztinok nélkül. Az előkészítő diplomáciai lépéseket legalábbis megtették.
Az övezet stabilizálásának egyik legnehezebb része régóta az, hogy hiányzik onnan a nyugatiakkal és Izraellel együttműködni képes és akaró, nem radikális palesztin elit, mely el tudná vezetni a területet. A felvetett megoldással ez rövid távon áthidalhatónak tűnik, ám az ideiglenes amerikai kormányzat régóta nem látott mértékben kötné Washingtont a térséghez. Pont akkor, amikor az USA már nagyon fordulna Ázsia felé.
Másfelől a koncepció lehetőséget teremt a már szintén felvetett „gázai Riviéra” megteremtésére.
Harmadik birodalmi mintára, de nem német minőségben készült el 50 éve a Balatonig vezető autópálya első fontosabb szakasza. Az állampártnak elég volt, hogy csak Kádár János balatonaligai nyaralójáig ért a sztráda.