Amerikában debütál a muszlim Vagina-monológok
Iszlám nők elmondásaiból - Eve Ensler novellája, a Vagina monológok nyomán - Fátylas monológok címmel új darabot mutatnak be a brooklyni St. Anna színházban. A sokkoló mű, amit Hollandiában 2001-ben már bemutattak, az iszlám vallást gyakorló nők intim életével, szexualitáshoz való viszonyával és szerelmeivel foglalkozik.
2001-ben, amikor a darabot Hollandiában bemutatták, a kritikusok elismerően nyilatkoztak róla, de a kényes téma a közvéleményt erősen megosztotta, főleg az iszlám közösségek találták megbotránkoztatónak az előadást. A premier egy bombariadó miatt majdnem elmaradt, és az egyik amszterdami színház komoly fenyegetések után kénytelen volt eltávolítani a darabot hirdető plakátot, mert az egy nőt ábrázolt átlátszó fátyolban.
„A feszültség ellenére a hollandok óriásiak abban, hogy tükröt állítsanak önmaguknak, és még mindig veszik a bátorságot, hogy párbeszédet kezdeményezzenek – mondja Roosen –, az Egyesült Államokban viszont még mindig megpróbálják kifüstölni azokat az embereket, akiket nem értenek. New Yorkban a darab párbeszédet jelent a nyugati és az arab világ között, és erre nagyon büszke vagyok.”
A darab tényleg sokkolóan kényes témákat érint. Az egyik elbeszélésben vérfertőző történeteket hallunk nagybácsikkal és unokatestvérekkel. És elhangzanak olyan kinyilatkoztatások is, mint :„A lányok vaginája a szülők tulajdona, mindaddig, amíg férjhez nem megy, így biztos, hogy a férj zárt dobozként kaphatja meg.” Az őszinte vélemények ellenére Roosen célja nem csak az, hogy feltárja a zárt muszlim világ misztikumait, hanem hogy egyúttal véget vessen a muzulmán nők elnyomásának.
„Az iszlám nők igen nyíltak és buják, amikor szexről beszélgetnek. Ezek a nők megőrizték a csábítás művészetét, és legalább annyira élvezik a szexet, akár egy finom ételt” – véli Roosen, aki a 2001-es holland premier óta több iszlám országban is bemutatta a darabját, Ankarában az előadás törökül volt látható. Jordániában és Egyiptomban a színdarab bemutatását illetlennek nyilvánították ugyan, ennek ellenére az írónő zárt felolvasást tartott a forgatókönyvből több alkalommal is. Nigériában nem mutatták be a Fátylak monológokat, viszont az írónő segített egy csapat asszonynak, hogy megírják a saját történetüket, s ebből hamarosan előadást mutatnak majd be az országban. Roosen következő állomása Pakisztán.
A Fátylas monológokban az egyik nő így nyilatkozik nyugati társairól: „A nyugati nők nem akarják, hogy nőként bánjanak velük. Emancipálták őket, de mindez a méhük nélkül történt.”
Krisztina O'Brien