szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?

Magyarországon még mindig nincs meg a geek kultúra megfelelő elismertsége, sokan azt sem tudják, mit is fed pontosan...

Magyarországon még mindig nincs meg a geek kultúra megfelelő elismertsége, sokan azt sem tudják, mit is fed pontosan ez a szó. Pedig sokan vannak és a világ rengeteget köszönhet nekik. Cory Doctorow új könyvében egészen konkrétan megmentik a világot. De legalábbis Kaliforniát.

A tizenévesekről és tizenéveseknek szóló könyvek időnként meglepő karriert futnak be. A felszínes Gossip Girlből először írott, majd tévésorozat lett, Percy Jackson kalandjait a mozinézők is átélhették (bár sokkal-sokkal jobban járunk a könyvvel), ahogy A rémségek cirkusza is a vásznon végezte. A kamaszokról és kamaszoknak megjelenő történetek jelentős része persze feltétlenül élvezhető érett fővel is, hiába mondta Nick Hornby egy interjúban, hogy minden könyvnek ilyen egyszerűnek kellene lennie, nyilván sikerült elkerülnie a legrosszabb tinimeséket. 

Az esetek többségében egy felnőtt próbálja újraélni, milyen is volt tinédzsernek lenni, ez pedig általában kudarcra ítélt vállalkozás. Nagyon ritkán sikerül megőrizni kamaszkori énünk emlékeit, még ritkábban egyezik ez a kép az aktuális tizenévesek elképzeléseivel. Manapság olyan rövid idő alatt történnek akkora változások, hogy már egy huszonéves is értetlenül állhat a középiskolásokkal szemben. Léteznek persze olyan írók, akik képesek jó könyveket írni a fiataloknak, sőt, az is előfordul, hogy még felnőttek számára is élvezhető az alkotás.

A jó tinisztorik szerzői általában vagy maguk is tizenévesek, vagy lélekben azok maradtak. Cory Doctorow hekkerként egyértelműen az utóbbi kategóriába tartozik, bár 38 éves, de Kis testvér című könyve tökéletesen hitelesen mutatja be a mostani kamaszok egy csoportját. A történet egy terrorista támadással indul San Franciscoban, amelyet az amerikai kormány szabadságjogokat is felfüggesztő belbiztonsági lépései követnek. Ismerős? A felnőttek annyira félnek, hogy inkább lemondanak az alkotmányban garantált jogaikról, csak néhány kölyök száll szembe a Hivatallal. Meglepő eredménnyel. A letehetetlenül izgalmas történet nem csak remekül szórakoztat, de alapos biztonságtechnikai ismeretterjesztést is végez, az egyes témákról adott leírását tankönyvek is megirigyelhetnék. Már ha a tankönyvírók szükségét éreznék, hogy az olvasó élvezze a tanulást.

Aki a Kis Testvér félelmetes valóságáról úgy gondolja, hogy az csak Amerikában történhet meg, annak felhívjuk figyelmét az Agave kiadónál megjelent Budapest protokoll című kötetre. A vicces módon amerikai szerzőtől származó történet egy olyan alternatív jelenben játszódik, ahol “a magyar közéletben óráról órára törnek előre a szélsőjobboldali nacionalisták, a hétköznapokat a csendőrség felügyeli, az utcákon a Pannónia Brigád készül felvonulni”. Tisztára tudományos-fantasztikum, csak a híreken edzett, erős idegzetű olvasóknak.

Kórházból jelentkezett be szilveszterkor Lovas Rozi

Kórházból jelentkezett be szilveszterkor Lovas Rozi

FBI: Nem voltak társai a New Orleans-i merénylőnek

FBI: Nem voltak társai a New Orleans-i merénylőnek

Közel kilenc évig húzódott, de végre lezárult Brad Pitt és Angelina Jolie válási ügye

Közel kilenc évig húzódott, de végre lezárult Brad Pitt és Angelina Jolie válási ügye

Lassan felszakad a köd, erős szelet kapunk helyette

Lassan felszakad a köd, erős szelet kapunk helyette