Fotó: Galaktikus "szentjánosbogárakat" kapott le a Hubble
Galaktikus "szentjánosbogárként" világít két galaxis a Hubble űrteleszkóp legújabb felvételein.
Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és az Európai Űrügynökség (ESA) csillagászati műholdja által készített képek felső részén egy gigantikus elliptikus galaxis, a 4C 73.08 katalógusjelű csillagváros ragyog, alatta egy spirálgalaxis fénylik - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.
A NASA Goddard Űrkutatási Központjának adatai szerint a 4C73.08 galaxis a közeli infravörös tartományban nem tűnik "brutális" képződménynek, hosszabb hullámtartományban azonban már egészen más képet mutat. A porfelhőkön áthatoló röntgensugarak megmutatják a csóvákat - a galaxis központjában terpeszkedő fekete lyuk által "kiköpött" anyagot (jet). A jetek csaknem a fény sebességére felgyorsulva száguldanak el a fekete lyuk környezetéből. Az elektromágneses spektrum rádióhullám-tartományában mutatkozó jellegzetes aktivitás miatt a tudósok rádiógalaxisnak minősítették a csillagvárost.
A látható fény tartományban végzett vizsgálatok során a kutatók megismerhették a galaxis szerkezetét, ahogy a benne "lakozó" csillagok korát is. A 4C 73.08 kifejezetten vörösesebb színárnyalatú, mint az alatta lévő kékes spirálgalaxis, ami azzal magyarázható, hogy sok idősebb, karmazsinvörös csillagnak ad otthont. Ez egyértelműen bizonyítja, hogy a 4C 73.08 idősebb, mint a szomszédos spirálgalaxis.