szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

1985. május 28-án a Juventus és a Liverpool FC találkozott a Bajnokok Ligája brüsszeli döntőjében, a tragédiába forduló események súlyos nyomot hagytak a labdarúgás történetében.

Aznap közel hatvanezer ember gyűlt össze a brüsszeli Heysel Stadionban az 1984/1985-ös Bajnokok Európa Kupája-döntőre. A kontinens két akkori legjobb csapata jutott be a fináléba: a Kenny Dalglish-sal felálló Liverpool FC címvédőként érkezett Brüsszelbe, míg a Juventus csapatában ott játszott a kor legjobb futballistája, a háromszoros aranylabdás francia Michel Platini.

Minden adva volt tehát egy felejthetetlen meccshez, az a nap mégis az Európai Labdarúgó Szövetség „legsötétebb napja”-ként vonult be a futballtörténetbe. Egy órával a finálé előtt egyre feszültebb lett az olasz és az angol drukkerek közötti hangulat, ami már a találkozó előtt rendezett ifimeccs alatt kitört verekedésben is megmutatkozott.

Egy idő után a szigetországból érkezett huligánok módszeresen kezdték bontani az elavult stadiont, és az így nyert kődarabokkal dobálták meg a Juventus szurkolóit. Az olasz válasz is kövek formájában érkezett, mire nem sokkal a meccskezdés előtt az angol drukkerek lebontották a két tábor közti drótkerítést és megtámadták az olaszokat.

Pillanatok alatt pánikhangulat alakult ki, az olaszok fejvesztve menekülni kezdtek. Egy idő után azonban nem volt hova, így egymást nyomták a szektor falához, amely egy idő után már nem bírta a terhelést és összedőlt. 39 ember halt meg és mintegy hatszáz megsérült, a szemben lévő szektorban tömörülő Juventus-fanatikusok pedig megindultak, hogy bosszút álljanak társaikért.

A rendőrség alig tudta őket megfékezni, lecsillapításukban a két csapatkapitány (Gaetano Scirea és Phil Neal) is aktívan részt vett, megnyugtató eredményt azonban ez sem hozott. Még a mérkőzés alatt is rendőrkordon választotta el egymástól a drukkereket és a játékosokat. A meccset ugyanis a tragédia ellenére lejátszották, ami a következmények miatt aggódó szervezők döntése volt.

A játékosok eleinte csak a felfordulásról tudtak, a halálos áldozatokról csak a lefújás után értesültek. A tragédiáért kizárólag a Liverpoolt és annak szurkolóit tették felelőssé, 14 szurkolót ítéltek börtönbüntetésre, az angol klubokat pedig öt évre (1990-ig) kizárták az európai kupákból. A Heysel Stadiont 1995-ben lebontották.

BAJNOKOK EURÓPA KUPÁJA 1984/1985

DÖNTŐ, 1985. május 29.

JUVENTUS (olasz) - LIVERPOOL FC (angol) 1-0 (0-0)

Brüsszel, Heysel Stadion, 59 ezer néző V.: André Daina (svájci)

JUVENTUS: Tacconi - Favero, Canrini, Brio, Scirea - Bonini, Tardelli, Platini, Boniek - Briaschi (Prandelli 84.), Rossi (Vignola 89.) Vezetőedző: Giovanni Trapattoni

LIVERPOOL FC: Grobbelaar - Neal, Lawrenson (Gillespie 4.), Hansen, Beglin - Nicol, Whelan, Wark, Walsh (Johnston 46.) - Dalglish, Rush Vezetőedző: Joe Fagan

Gólszerző: Platini (56.-11-esből)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Sport

A BL-döntők legnagyobb fordulata

A 2005-ös Bajnokok Ligája-döntőben az első félidő végén az AC Milan már 3-0-ra vezetett. A meccs simának ígérkezett, ezt csak a Liverpool FC játékosai gondolták másképp. Az eredmény: a BL történetének egyik legemlékezetesebb talpra állása.

hvg.hu Sport

Eddig döntetlen a Barcelona - Manchester United

A május 28-ai, szombat esti Bajnokok Ligája-döntőn a Barcelona és a Manchester United csap össze, immár tizenegyedik alkalommal. A két gárda első mérkőzését 1984-ben az angolok nyerték meg, az utolsót 2009-ben a spanyolok. A kettő között azért történt egy és más, összeszedtük a két csapat valamennyi mérkőzését.

hvg.hu Sport

Kassai Viktor vezeti a BL-döntőt

1997 után újra magyar bíró vezeti a Bajnokok Ligája döntőjét. Sőt, Kassai 35 évesen új rekordot is dönt, a finálék történetének legfiatalabb játékvezetője lesz.