szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden bizonnyal az 1999-es Bajnokok Ligája-döntő utolsó percei voltak a sorozat történetének legizgalmasabb és legfeszültebb pillanatai. A cserejátékosok két perc alatt döntöttek a Manchester United javára.

Az 1999-es Bajnokok Ligája-döntőt a világ akkori legjobb futballbírója, az olasz Pierluigi Collina vezette, aki hosszú és sikeres játékvezetői pályafutása egyik legemlékezetesebb meccsének nevezte a barcelonai Camp Nouban lejátszott összecsapást. „A tömeg hangja az utolsó percekben olyan volt, mint az oroszlánüvöltés” - mondta.

Az MU szempontjából borzalmasan kezdődött a mérkőzés, és nem csak azért, mert két meghatározó játékos, a csapatkapitány Roy Keane és Paul Scholes nem játszhatott. A hatodik percben Mario Basler szabadrúgása kötött ki Peter Schmeichel kapujának jobb alsó sarkában, miután Marcus Babbel a lövés pillanatában ügyesen húzódott be az öttagú manchesteri sorfal mögé, tiszta utat engedve így a labdának.

Az angol csapat gyorsan összeszedte magát, átvette a meccs irányítását, de kevés kivétellel tiszta gólhelyzetet nem tudott kidolgozni. A söprögetőként játszó Lothar Matthäus vezette Bayern-védelem nagyon fegyelmezett és jól szervezett volt. A német csapat ellentámadásai sokkal nagyobb veszélyt jelentettek, jó példa erre Stefan Effenberg éppen csak elcsípett emelése, vagy Mehmet Scholl és Carsten Jancker kapufája.

A Bayern München győzelme szinte biztosnak tűnt, hiszen a rendes játékidő letelt. A hajrát viszont nagyon megnyomta a Manchester United, a 91. percben például már a kapus Schmeichel is feljött a United támadásához. David Beckham szögletét a védők gyengén vágták ki, Ryan Giggs lövése kicsit lecsúszott, de a kapu előtt álló, csereként beállt Teddy Sheringham a hálóba kotorta a labdát.

Oliver Kahn, a Bayern München kapusa ugyan lest reklamált, de játékostársai hamar belenyugodtak az egyenlítő gólba, és lélekben már a hosszabbításra készültek. A Manchester United viszont tovább támadott, és két perc múlva, egy újabb szöglet után az ugyancsak csereként beküldött Ole-Gunnar Solskjær ért bele reflexből a labdába úgy, hogy az a hálóban kötött ki.

A leghíresebb felvételek: Matthäus, már a cserepadon ülve bénultan nézte a kijelzőt, Oliver Kahn csöndben széttárta a karját, itt már nem lehetett lest reklamálni, Michael Tarnat láthatóan összezuhant a kapufánál, míg Samuel Koffour nem bírta visszatartani a könnyeit. Közben Schmeichel olyan cigánykereket vetett, mint Grosics Gyula a 6:3-as „évszázad meccsén” a Wembley Stadionban a hatodik magyar gól után, az angol cserepad pedig a pályára rohant ünnepelni a gólt.

Az Angliában már évek óta sikert sikerre halmozó United 31 év (1968) után jutott fel ismét Európa trónjára. 1999 egyébként a mai napi a legsikeresebb esztendő az angol klub történetében, ez volt ugyanis a triplázás (The Treble) éve: megnyerték az angol bajnokságot, az FA Kupát és végül a Bajnokok Ligáját is. Hasonló teljesítményre azóta csak a spanyol FC Barcelona (2009) és az olasz Internazionale (2010) volt képes.

UEFA BAJNOKOK LIGÁJA 1998/1999

DÖNTŐ, 1999. május 26.

MANCHESTER UNITED (angol) - BAYERN MÜNCHEN (német) 2-1 (0-1)

Barcelona, Camp Nou, 90045 néző V.: Pierluigi Collina

MANCHESTER UNITED: Schmeichel - G. Neville, Johnsen, Stam, Irwin - Giggs, Beckham, Butt, Blomquist (Sheringham 67.) - Yorke, Cole (Solskjær 81.) Vezetőedző: Alex Ferguson

BAYERN MÜNCHEN: Kahn - Matthäus (Fink (80.) - Babbel, Linke, Kuffour, Tarnat - Effenberg, Jeremies - Basler (Salihamidžić 90.), Jancker, Zickler (Scholl 71.) Vezetőedző: Ottmar Hitzfeld

Gólszerzők: Sheringham (91.), Solskjær (93.) ill. Basler (6.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Sport

Puskás bocsánatot kért és lőtt négy gólt

1960-ban már ötödször nyerte meg a Bajnokcsapatok Európa Kupáját a Real Madrid, ezúttal Puskás Ferenccel a támadósorban. A magyar legenda azóta is élő rekordot állított fel.

hvg.hu Sport

Eddig döntetlen a Barcelona - Manchester United

A május 28-ai, szombat esti Bajnokok Ligája-döntőn a Barcelona és a Manchester United csap össze, immár tizenegyedik alkalommal. A két gárda első mérkőzését 1984-ben az angolok nyerték meg, az utolsót 2009-ben a spanyolok. A kettő között azért történt egy és más, összeszedtük a két csapat valamennyi mérkőzését.

hvg.hu Sport

Kassai Viktor vezeti a BL-döntőt

1997 után újra magyar bíró vezeti a Bajnokok Ligája döntőjét. Sőt, Kassai 35 évesen új rekordot is dönt, a finálék történetének legfiatalabb játékvezetője lesz.

hvg.hu Sport

A BL-döntők legnagyobb fordulata

A 2005-ös Bajnokok Ligája-döntőben az első félidő végén az AC Milan már 3-0-ra vezetett. A meccs simának ígérkezett, ezt csak a Liverpool FC játékosai gondolták másképp. Az eredmény: a BL történetének egyik legemlékezetesebb talpra állása.