"Nagy nap ez a mai, elfogadtuk a doppingellenes törvényt. Olimpia, jövünk!" - nyilatkozta a helyi Capital FM rádiónak Hassan Wario sportminiszter. A törvény életbelépéséhez még Uhuru Kenyatta köztársasági elnöknek alá kell írnia.
Az atlétikai nagyhatalomnak számító afrikai országot a WADA már tavaly egyszer elmarasztalta, és először februárig, majd április 5-ig adott haladékot arra, hogy szabályzatát a nemzetközi doppingkódexnek megfelelően átalakítsa. Ez nem történt meg, így WADA további egy hónap haladékot adott, és jelezte, amennyiben nem történik érdemi lépés, Kenyát a "nem megfelelő" országok közé sorolják be, ami súlyos következményekkel is járhat.
Kenya hosszú ideje áll doppingvádak kereszttüzében, miután a helyi doppingellenőrzések rendszere átláthatatlan és zavaros, ráadásul a 2012-es londoni játékok óta az ország 40 atlétája akadt fenn különböző vizsgálatokon.
Legutóbb a tavalyi pekingi atlétikai világbajnokságon bukott le két kenyai versenyző. A 400-as Joy Sakari és a 400 gátas Francisca Koki Manunga nyilatkozatai okoztak botrányt, mivel mindketten azt állították, Isaac Mwangi, a Kenyai Atlétikai Szövetség ügyvezetője novemberben pénzt kért tőlük azért, hogy mérsékelt büntetést kapjanak.
Tavalyi sajtójelentések szerint az atlétikai vezetők Kenyában rendszeresen "elkenték" a pozitív eseteket, vagy segítettek a sportolóknak, hogy kikerüljék az ellenőrzéseket.