szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy nemzetközi csillagászokból álló csoport eddig ismeretlen, a pulzárokhoz hasonló jelenséget észlelt a világűrben.

A Rák csillagképben található pulzár
© NASA
A National Geographic weboldalán megjelent hír tanúsága szerint a kis méretű, rendkívül tömör neutroncsillagokat Rotating Radio Transientnek (RRAT), vagyis átmeneti forgó sugárforrásnak nevezték.

A neutroncsillagok az óriásira duzzadt szupernovák robbanása után maradó, igen sűrű csillagmagokból jönnek létre. Az ilyen objektumokban az anyagsűrűség nagyobb, mint a Napban lenne, ha az egy nagyváros területére lenne beszorítva.

„Ezek az új objektumok új típusú neutroncsillagok, azonban egyelőre nem tudjuk, hogy miként kapcsolódnak az eddig ismert fajtákhoz” – nyilatkozta a National Geographicnek Ingrid Stairs a vancouveri University of British Columbia csillagásza. „Az biztos, hogy van közük a pulzárokhoz, de további kutatásokra lesz szükség, hogy jobban megértsük a viszonyukat.”

A pulzárokat a tudomány „kozmikus világítótornyoknak” is nevezi. Ezek a neutroncsillagok másodpercenként egyet fordulnak, s mágneses pólusaik ilyenkor elektromágneses hullámokat bocsátnak ki. A RRAT-ek azonban rövid, kevésbé rendszeres rádiójeleket adnak ki magukból, átlagosan négy perc és három óra közötti időszakonként.

„Leginkább úgy lehetne elképzelni, mint egy olyan világítótornyot, amelynek rossz az áramellátása, ezért inkább szabálytalanul villódzik” – magyarázta Stairs.

A csillagászok által lokalizált RRAT-et az Ausztráliában található Parkes rádióteleszkóp segítségével mérték be. A felfedezés híre a Nature magazin eheti számában jelenik meg. A szakértők elképzelhetőnek tartják, hogy normál pulzárokról van szó, amelyek korukból, a körülöttük elhelyezkedő mágneses mező adottságaiból, vagy egyéb okból kifolyólag kevésbé képesek rádióhullámokat kibocsátani, illetve azok kevésbé érkeznek meg hozzánk.
Eleddig 11 RRAT-et észleltek, de a kutatók szerint jóval több ilyen kozmikus jelenséget rejt a világűr, mint hagyományos pulzárt.

„Nem túl egyszerű észlelni ezeket az objektumokat” – magyarázta a National Geographicnak Dick Manchester, a csapat egyik csillagásza. Mivel a RRAT-ek nem szabályosan adják ki a rádiójeleket, ezért alacsony az esélye, hogy csak úgy rábukkanjanak az asztronómusok. A szakemberek vélekedése szerint akár a mi galaxisunkban is több százezres lehet a csendben pörgő neutronfelhők száma. A pulzárok és a neutroncsillagok azért érdekesek a tudomány számára, mert a szupersűrűségű anyagok megértése a tudósok számos kérdését megválaszolhatja.

„A pulzárok a fekete lyukak után a világűr legextrémebb objektumai” – tette hozzá Stairs. „Olyan feltételek teljesülnek bennük, amelyeket sohasem lehetne laboratóriumi körülmények között reprodukálni.”
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Víz nyomát mutatta ki a Tempel 1-en a Deep Impact űrszonda

Fagyott víz nyomát mutatta ki a Tempel 1 üstökösön a Deep Impact amerikai űrszonda, amely július 4-én csapódott be az égitestbe - közölték az űreszközt irányító szakemberek a Science című tudományos magazin csütörtöki internetes hírportálján.

hvg.hu Tech

A Hubble űrtávcső rekordfelbontású képei az Orion ködről

A Hubble űrtávcső újabb mérföldkőhöz érkezett azzal, hogy elkészítette az első 324 millió pixeles felvételeket. Az Orion köd sohasem látott élességgel tárult elénk. A felvétel olyan plasztikus, hogy az embernek szinte kedve volna egy kézmozdulattal szétlegyezni a tekergőző színes gázokat.

MTI Tech

Megérkezett a Stardust űrszonda által küldött űrpor a Földre

Sikeresen földet ért ejtőernyővel vasárnap délelőtt a tervezett időpontban, közép-európai idő szerint 11 óra 12 perckor az amerikai Utah állam sivatagos területén a Stardust (Csillagpor) elnevezésű amerikai űrszonda által aznap reggel útnak indított kapszula, amely a Wild-2 üstökösről gyűjtött, rendkívül értékes űranyagmintát hozott a kutatóknak.

MTI Tech

A Stardust űrszonda hazatér

Hétéves küldetését befejezve vasárnap eljuttatja a Földre rakományát a Stardust (azaz Csillagpor névre keresztelt) amerikai űrszonda.