szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Bhaktivedanta Kulturális és Tudományos Intézet azzal a felhívással fordult az MTA Biológiai Kutatóközpontjának kutatójához, hogy az intézmény tudósai próbáljanak meg létrehozni egy tyúktojást.

Tyúktojás. Ki töri fel a titkot
© sxc.hu
Állítások szerint egyszer egy tyúk tojásból kelt ki. A tojás egy előző tyúktól származott, amely szintén egy tojásból született. De hol kezdődött ez az egész? A tudomány állítása szerint az élet spontán módon jött létre a Földön, a molekulák véletlen kölcsönhatásai révén. Ennek bizonyításáért fordult az MTA tudósaihoz Tasi István, az ősi indiai írások és a tudomány kapcsolatát érintő kérdésekkel foglalkozó Bhaktivedanta Kulturális és Tudományos Intézet vezetője. Arra kérte őket, hogy állítsanak elő tyúktojást, hiszen ismert minden alkotóelemének vegyi összetétele és felépítése.

„A tojást alkotó kémiai elemek mind könnyen beszerezhetők, az Önök magas képzettségű kutatóinak pedig jól felszerelt laboratóriumok állnak rendelkezésükre. Semmi akadálya sincs tehát, hogy megpróbálják kísérletileg alátámasztani azt a bizonyítatlan állítást, mely szerint élet jöhet létre anyagból" – írta Dr. Dudits Dénesnek, a szegedi Biológiai Kutatóközpont kutatóprofesszorának címzett nyílt levelében Tasi István.

A napokban Dr. Dudits Dénes válaszolt: „Megdöbbenve olvastam azt a kérést, hogy kémiai anyagok alkotóelemeinek a felhasználásával egy tojás létrehozását kísérelje meg valaki. Az én személyes magánvéleményem az, hogy ez a kérés abszurd és semmilyen tudományos alappal nem rendelkezik." Tasi István úgy reagált a kutató válaszára: ő is úgy véli, nem lehet előállítani tyúktojást vagy bármilyen más élő szervezetet kémiai elemek kombinációjával, mert véleménye – és az ősi indiai írások tanítása – szerint az élet nem anyagi eredetű.

„A magam részéről azt tartom abszurdnak, hogy bár a természettudomány nem képes az élettelen anyagból élőt létrehozni, a biológia tankönyvek mégis azt állítják, hogy az élet spontán módon jött létre a Földön, a molekulák véletlen kölcsönhatásai révén" – írta Tasi István, aki nyílt levelével arra szerette volna felhívni a figyelmet, hogy az élet mibenléte a tudományosan megválaszolatlan kérdések közé tartozik. Vannak, akik úgy gondolják, hogy valamely ismeretlen módon az anyag létrehozhatja az élő szervezetek bonyolult felépítését, míg mások úgy vélik, hogy ezt csak egy felsőbb értelem valósíthatja meg. Dr. Dudits Dénes véleménye szerint az élet keletkezését illetően és abban a teremtés szerepének megítélésében mindenkinek a hitére kell támaszkodnia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Panoráma Tech

A szexmentes szaporodás evolúciós zsákutca

Az egynemű élőlények nem tudnak kellően alkalmazkodni a környezet változásaihoz és széles körben elterjedni sem: az aszexuális szervezetek kezdetben sikeresek lehetnek, sikeresebbek, mint biszexuális rokonaik, végül mégis nagy árat kell fizetniük azért, hogy nem képesek alkalmazkodni – erre a következtetésre jutottak brit kutatók egy gombafaj genetikájának és földrajzi elterjedését tanulmányozása alapján.

Világ

Darwin evolúciós elmélete visszatért a szerb iskolákba

Engedve a közvélemény nyomásának, a szerb oktatási minisztérium csütörtökön ismét kötelező tananyaggá tette az általános iskolában Darwin evolúciós elméletét, amelyet vallási meggyőződésből, önkényesen iktatott ki a tananyagból a tárca vezetője.