szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A francia nemzetgyűlés olyan törvénytervezetet készített elő a múlt év végén, amelynek elfogadásával jogszerűvé válhat fájlcserélő programok használata.

Egy népszerű fájlcserélő program képernyője.
A letöltők fizetnek vagy megfizetnek
© Limewire
A törvénytervezet lényege, hogy az internet-előfizetésekhez csatolt havi hét eurós díj befizetésével legálissá válna a filmek és zeneszámok letöltése az internetről. A francia parlament előtt lévő különböző tervezetek és megoldási javaslatok jól mutatják azt a megosztottságot, amely az európai szerzői joggal foglalkozó szervezetek, távközlési szervezetek és internet fogyasztók érdekvédelmi szervezetei között keletkezett. A francia parlament jelenleg egy olyan kompromisszumos megoldást keres, amely szándékaik szerint európai szinten is példaértékű lehet.

Tavaly december óta az európai közbeszéd tárgya a fájlcserélők jogi megítélését döntően befolyásoló francia törvényjavaslat, amelynek értelmében az internet előfizetésekhez kötött havi hét eurós díj ellenében az internetről bárki szabadon és legálisan tölthetne le filmeket.

A tervezet előzménye komoly vitákat generált Franciaországban. A törvényhozás nemzeti szabályozást készült kidolgozni, amely más országokhoz hasonlóan a teljes tiltás eszközével lépett volna fel a fájlcserélő-rendszereket használó internetezők ellen. A francia nemzetgyűlés szerzői jog által védett zeneszámok, filmek, képek és szövegek illegális internetes terjesztését 300 ezer euróig terjedő pénzbírsággal és három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtó törvénytervezetet terjesztett be.

A javaslat heves tiltakozást váltott ki a fogyasztóvédő szervezetek körében. Aláírásgyűjtés keretében 110 ezer polgár követelte a privát másolatok szabad felhasználásának jogát. A kormánynak nem sikerült elfogadtatnia az internetes letöltést és fájlcserét szigorító törvényjavaslatot, sőt kormánypárti átszavazók segítségével az ellenzék elfogadtatta a fájlcserét legalizáló törvénytervezetet. A szerzői jogok kedvezményezettjeit sajtóértesülések szerint egy közös jogkezelő közreműködésével az internetes előfizetésekhez hozzácsapott havi hét eurós átalánydíjból elégítenék ki.

A magyarországi szerzői jogvédő szervezetek számára is tanulságos lehet a Franciaországban zajló vita. Dr. Sár Csaba, a Sár és Társai Ügyvédi Iroda szerzői jogvédelemmel foglalkozó jogásza szerint a filmek szerzői jogvédelme számára ma az internet jelenti a legnagyobb kihívást. Az internetes filmletöltések egyre nagyobb kárt okoznak, eddig mégsem sikerült a filmek internetes szerzői jogainak kezelésére irányuló megfelelő rendszert kialakítani sem nemzetközi, sem hazai szinten. A filmalkotások internetes terjesztésére vonatkozó jogi elképzelések ma nemzetközi szinten a filmletöltés teljes tiltásától, illetve a letöltők büntetőjogi eszközökkel történő üldözésétől a szerzői jognak az interneten történő teljes hatályon kívül helyezéséig terjednek. A francia parlamenti viták is mutatják, hogy szükség van az arany középút megtalálására. Dr. Sár Csaba véleménye szerint lehetséges ennek az arany középútnak a megtalálása, amely egyaránt garantálja a filmalkotók szerzői jogainak védelmét, valamint az internetszolgáltatók és a letöltők szabadságát az interneten.

Erkel András filmproducernek, a filmes szakma egyik képviselőjének véleménye szerint a filmek készítésében résztvevő alkotók (például rendezők, operatőrök, forgatókönyvírók, vizuális szerzők és látványtervezők) jogos követelése, hogy munkájuk eredményeként megkaphassák a filmalkotásuk digitális – on-line –felhasználása után őket megillető jogdíjakat. Ezért nagy szükség lenne egy, a filmek internetes jogainak védelmét és a filmalkotók ilyen irányú képviseletét ellátó jogi képviseleti és jogvédelmi rendszer létrehozására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Infinit Tech

Büntetés- és fájlletöltés

Lettországban egy elítélt azzal a kéréssel fordult a Digital Times elnevezésű IT-szaklap szerkesztőségéhez, hogy az újság segítsen számítógépekhez juttatni a börtönt.

MTI Tech

T-Online: 150 gigabájt a havi letöltési határ

A felhasználói panaszok elkerülése érdekében a T-Online az Általános Szerződési Feltételek (ÁSZF) módosításával egyértelművé teszi a túlzott internetes adatforgalom mértékét.