szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ötezer évvel ezelőtti Indus-völgyi civilizáció egyik városát fedezték fel indiai régészek az ország északi részén fekvő Harijána államban - jelentette az IANS indiai hírügynökség.

Újdelhitől 100 kilométerre egy mezőgazdasági területen, a föld alatt három méter mélységben bukkantak az Indus-völgyi civilizáció újabb nyomaira.

A várost valószínűleg az akkor még ezen a területen áthaladó Jamuna folyó partján alapították - mondta Suraj Bhan régész.

Az Indus-völgyi vagy Harapa-civilizáció nyomaira 1921-ben bukkantak először a mai Pakisztán területén fekvő Mohendzsodáró és Harapa városokban, de mindeddig csak kisebb falvakat találtak.

Az ötezer éves város felfedezése azért is jelentős, mert bebizonyosodott, hogy az eltűnt birodalom nem csak az Indus-völgyében, hanem attól északra és keletre is terjeszkedett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Ki fizeti a régészt?

Régészeti pihenőpark épül Polgár térségében az M3-as sztráda mentén. A 2 milliárd forintos beruházás egyúttal példája is lehet az autópálya-építések nyomán napjainkban kialakult ásatási konjunktúrának.

Hét nap

Régészeti szenzáció

Aranykoronát és -gyűrűt, ezüst bikafejet (képünkön) és a görög mitológiából merített jelenetekkel díszített nemesfém...

Hét nap

RÉGÉSZETI VÁRVÉDELEM

Kiemelten védett régészeti lelőhellyé nyilvánította a kulturális minisztérium hétfőn a budai Várnegyed várfalakkal...

Kult

Hamisítvány a Jézusra utaló "régészeti lelet"

Az Izraeli Régészeti Hatóság szerint hamisítvány az az állítólag első századi osszárium (csontház), amelyen Jézus neve is szerepel. A csontházat múlt novemberi felbukkanása óta sokan Jézus Krisztus létezése első régészeti bizonyítékának tekintették.