szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Olasz kutatók óriás ámbrás cetekre bukkantak a szicíliai partok közelében, ami azért keltett nagy feltűnést, sőt örömöt, mert eddig azt hitték, hogy az iparszerű halászat következtében csaknem teljesen eltűntek a Földközi-tengerből ezek az emlősök - jelentették szerdán helyi lapok.

Létezésüket fizikusok fedezték fel, amikor Szicília partjaitól húsz kilométerre mikrofonokat engedtek le a tengerbe kétezer méter mélyre, hogy belehallgassanak "a csend világába". Nagy meglepetésükre úgy kétnaponta olyan hangokat hallottak, amelyeket csak az óriás ámbrás cetek (Physeter catodon) adnak ki, márpedig róluk egészen mostanáig azt hitték, hogy legfeljebb ha néhány tucat maradt belőlük az egész Földközi-tengerben. A mostani felfedezés alapján a tudósok immár úgy vélik, hogy a megmaradtak száma akár néhány száz is lehet.
 
A kutatók először csak három-öt tengeri emlős hangjelzéseit hallották mikrofonjaik segítségével, aztán többét is. Mint Gianni Pavan, a paviai egyetem bioakusztikai központjának vezetője elmondta, "a cetek által kiadott hangokból meg tudtuk állapítani, hogy néhány példány egyszerűen csak elúszott (a mikrofonok mellett), mások azonban, amelyek a körzet távolabbi részein voltak, „beszélgettek” egymással. Ezek az állatok egyébként körülbelül ezer méter mélységben mozognak, ott vadásznak kalmárpolipokra".
 
Silvio Greco, az olasz környezet- és természetvédelmi minisztérium tengerkutatási központjának a vezetője nagy örömmel nyugtázta a hírt, mert az - szerinte - a Földközi-tenger ökológiai helyzetének javulására utal.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Tömeges pilótabálna-pusztulás a parton

Partra vetődött 78 pilótabálna pénteken Új-Zéland északi részén, 38 elpusztult közülük, de a többit olajmunkásoknak és önkéntes segítőknek sikerült visszaúsztatni a nyílt tenger vizébe.

MTI Tech

Kutyaeledelnek adják el a bálnahúst Japánban

Egy a tengeri élőlények védelmével foglalkozó szervezet szerint Japánban kutyaeledelnek adják el a bálnahúst, mert túlságosan felszaporodtak a "tudományos célú" vadászatból származó húszkészleteik.

MTI Világ

Múzeumba kerül a londoni bálna

Múzeumba kerül annak a bálnának a csontváza, amely a hét végén tett szert világhírre londoni megjelenésével. Csontvázát a brit főváros Természettörténeti Múzeumába viszik, ahol előbb alapos tudományos kutatásnak vetik alá.