szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Charles Simonyi magyar származású amerikai szoftverfejlesztő mérnök, milliárdos űrturista fogja vezetni azt a princetoni kutatóintézetet, amely egykor Albert Einstein tudományos otthona volt - adta hírül a The Press of Atlantic City.

Simonyi - aki egykor a Microsoft Word és Excel programok fejlesztését irányította - a New Jersey-i Princeton Egyetem mellett működő híres kutatóintézet, az 1930-ban alapított Institute for Advanced Study (IAS) igazgatótanácsának elnöki posztját foglalja el 2008 októberétől. Az elnöki székben a Világbank korábbi elnökét, a 73 éves James Wolfensohnt váltja.

Az 58 éves Simonyi - a 2002-ben általa alapított Intentional Software vállalat elnöke - 25 millió dollárért vásárolt magának kéthetes utazást a Nemzetközi Űrállomásra. A világ ötödik űrturistája április 21-én tért vissza a Földre az orosz Szojuz TMA-9 űrhajóval.

Charles Simonyi 1997 óta az amerikai kutatóintézet igazgatótanácsának tagja és ő támogatta az eddigi legnagyobb összeggel, 25 millió dollárral a tudományos műhelyt. Az IAS független magánintézet, a világ egyik vezető elméleti kutatóműhelye, amelynek Einstein 1933 és 1955 között volt a munkatársa és más híres tudósok mellett Neumann János matematikus is tagja volt. Az intézet honlapjának nyitó oldalán a tudományos műhely rangját fémjelző négy tudós között Einstein, Kurt Gödel matematikus és George Kennan történész mellett Neumann arcképe is látható.

Mint az IAS weboldalán olvasható, Charles Simonyi 1996-ban kapcsolódott be az intézet munkájába, azóta egy sor kutatást támogatott például az elméleti fizika területén és jelentős összeget adományozott a matematika karnak. Peter Goddard, az IAS igazgatója szerint Simonyi egy évtizedes igazgatótanácsi tagsági tapasztalatával, a tudományok mély és széles körű ismeretével, továbbá az üzleti életben elért kiemelkedő eredményeinek köszönhetően, filantrópként "kétségkívül kivételes vezetője lesz az intézetnek".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Magyar diákok kérdezik Charles Simonyit

Alig több mint 24 óra leforgása alatt másodszor lépnek kapcsolatba rádión keresztül Magyarországról Charles Simonyival; ezúttal hat diák tesz fel kérdéseket az amerikai-magyar űrturistának pénteken hajnali negyed kettőkor.

MTI Tech

Egy nappal eltolták Simonyi visszatérését

Egy nappal elhalasztották Charles Simonyi amerikai-magyar űrturista és két profi űrhajós, az orosz Mihail Tyurin és az amerikai Michael Lopez-Alegria visszatérését, mert áradások miatt módosítani kellett Szojuz-kapszulájuk kazahsztáni leszállásának helyszínét - jelentették orosz tömegtájékoztató eszközök.

MTI Világ

Simonyi még egyet früstökölt az űrállomáson

„Búcsúreggelivel” köszönt el ma reggel a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) maradó társaitól Charles Simonyi amerikai-magyar űrturista és a vele a Földre visszatérő két hivatásos űrhajós, az orosz Mihail Tyurin és az amerikai Michael Lopez-Alegria.

MTI Világ

Simonyiék földet értek

Földet ért a kijelölt térségben a Szojuz TMA-9 űrhajó visszatérő egysége, amellyel két profi űrhajós társaságában az amerikai-magyar űrturista, Charles Simonyi is hazatért a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) töltött saját kéthetes küldetéséből.

MTI Tech

Bill Gates az űrbe követné Simonyit

Charles Simonyi nagyon örül annak, hogy a magyarok világszerte büszkék az űrutazására. Az ötödik űrturista ezt a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) üzente egy videokonferencián, amelyen egyik profi kozmonauta társa feltárta: úgy hallotta tőle, hogy Bill Gates, az amerikai Microsoft alapítója is szeretne űrutazást tenni.