URLguru |
A kutató és kollégái röntgen- és CT-felvételeket hasonlítottak össze az általuk használt, úgynevezett DNS-mikrotömbökkel, amelyek több ezer sejt génállományát képesek egyszerre vizsgálni, egy olyan rendszer segítségével, amely követi a sejtekben lezajló változásokat. A szakértők képesek voltak a beérkező adatokat egy számítógépes modellbe betáplálni, amely előre tudta jelezni, hogy milyen genetikai módosulás megy végbe a rákos sejtekben.
„A fő felfedezés a radiografikus képek, illetve a genetikai változások közti összefüggés” – magyarázta Chang. „A modellt úgy lehet a legjobban elképzelni, mint egy szótárprogramot, amely oda-vissza képes fordítani két különböző nyelven.”
A kutatók reményei szerint az új módszer segítségével a jövőben megszűnhetnek a szövettani vizsgálatok, amelyek során egy tűvel vesznek mintát a tumorból, hogy megállapítsák, milyen típusú rákban szenved a beteg.
„A technológiának köszönhetően lehetőségünk nyílhat költséghatékonyan megérteni egy beteg testében végbemenő genetikai változásokat” – tette hozzá a kutató. Chang elismerte, hogy még számos tesztet kell végrehajtani a módszer segítségével, hogy megállapíthassák, milyen típusú rákos daganatoknál használható.
„Lehet, hogy ezúttal csak szerencsénk volt, ez ki fog derülni hamarosan” – mondta a Stanford szakembere.