Kutatnak a titokzatos gravitációs hullámok után

A világűrt tágító gravitációs hullámok után nyomoz majd a Lisa nevű űrszonda. A gravitációs hullámok a fekete lyukakból érkező lökéshullámok, amelyek fénysebességgel száguldanak, nem hallhatók, nem láthatók. Úgy terjednek, ahogy a vízbe dobott kő koncentrikus köröket hoz létre, minden irányban - írja a Die Welt című német napilap internetes változata.

  • techline.hu techline.hu
Kutatnak a titokzatos gravitációs hullámok után

Most az amerikai és az európai űrhajózási ügynökség, a NASA és az ESA összefogásával akarják felkutatni és mérni a lökéshullámokat. Erre szolgál Lisa, vagyis teljes nevén a Lézeres Interferométeres Űrantenna. "Megfigyeléseinkből tudjuk, hogy minden galaxis közepén egy hatalmas fekete lyuk van, amely olyan erős és súlyos, hogy egymilliárdszor is nehezebb lehet egy átlagos fekete lyuknál" - hangsúlyozta Sathyaprakash, a walesi egyetem indiai származású asztrofizikusa. Ez bocsátja ki a legerősebb gravitációs hullámokat, amelyek minden dolgot, amellyel találkoznak, kissé szétrántanak, majd összenyomnak.

Lisa tulajdonképpen három szondából áll majd, és ugyanúgy kering a nap körül, mint a Föld vagy a többi bolygó. A szondák egyenlőoldalú háromszöget alkotnak, az oldalak hossza 5 millió kilométer lesz. Egymás között folyamatosan lézersugarakat bocsátanak ki, és állandóan mérik az időt, amíg megteszik egymás között az utat. Ha egy gravitációs hullám rövid időre átalakítja a teret, akkor megváltozik a lézersugarak menetideje, és ezt rögzíteni, mérni lehet - írja a Die Welt című német lap online változata.