szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több helyen épített ki Hitler titkos föld alatti bunkereket, fegyverraktárakat, olykor egész városokat Lengyelországban, néhánynak még jelenleg is folyik a feltárása. Ilyen a Ksiaz vár alatti bunker-rendszer is.

Az alsó-sziléziai Ksiaz vára egy szikla csúcsára épült. A Piastok - a lengyelországi Árpád-ház tagjai már a XIII. században elkezdték alapozni a várat, amely a középkor folyamán egyre bővült a különböző építészeti stílusoknak megfelelő szárnyakkal, termekkel. A több mint 400 termet magában foglaló, kincsekkel teli gyönyörű épületet a II. világháborúban, a lengyel megszállás után Hitler kinézte magának és titkos erődítményt építtetett ki.

A vár hatalmas, üvegtükrös, biedermeier bútorokkal luxus módon berendezett szobáinak tapétákkal borított láthatatlan ajtói mögött liftek és lépcsőházak tucatjai vezettek le a vár gránitszikla rétege alá, ahol 1200 méter hosszú, több emelet mély, megvilágított, szellőzők százaival ellátott bunker rendszert hoztak létre.

A helyi adatok szerint negyvenezer kényszermunkás halt itt meg, mire létrehozták a több méter vastag betonfalú bunkert, a hatalmas termeket, ahol titkos fegyverkísérletek is folytak. De itt tárolták az országból elrabolt kincsek egy részét is, amelyet a háború vége felé teherautók tucatjai szállítottak el az éj leple alatt. Egyes bejáratokat annyira kiszélesítettek, hogy teherkocsik be tudtak hajtani a föld alá. A vár oldalában a titkos bejáratokat fákkal, bokrokkal takarták el.

Amint a magyar újságíró csoportot kalauzoló helyi vezető elmondta, egész erdőket helyeztettek át rabokkal egyetlen éjszaka alatt, úgy, hogy a fákat földlabdákkal együtt vasabroncsba fogva ültették át más helyekre, hogy megtévesszék a légi felderítést. Még most is vannak olyan fák a környéken, amelyek törzsén látszanak a rozsdás vasabroncsok nyomai.

A várat és a titkos föld alá vezető bejáratokat katonák ezrei őrizték hajdanán. Még mindig nincs feltárva minden járat. A feltárást megnehezítik a nagyon vastag betonfalak. A helyi legendák szerint egy fényes, hatalmas repülő tárgy szállt fel, miután tönkretették - részben berobbantották - a hajdani járatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Hitler antarktiszi erődjének legendája

Az 1930-as években Hitler emberei az Antarktiszon jégmentes menedéket hoztak létre, egészen a második világháború végéig titkos bázist építettek ott, ahová 1945 után náci vezetők menekültek volna - állítják az összeesküvés-elméletek hívei.

Vélemény

Elhibázott könyv Hitlerről

Norman Mailer legújabb könyve, a Várkastély a vadonban, mely az Ulpius-ház kiadónál jelent meg, Adolf Hitler családjáról, fogantatásáról, és linzi gyermekkoráról szól. Az agg mester igencsak gyengécske, elhibázott koncepciójú művet alkotott: Freud elméletéből indul ki: minden eldőlt Hitler gyermekkorában, apjához, anyjához fűződő viszonya meghatározta későbbi gonosz cselekedeteit.

Hét nap

Hitler állampolgársága

Ha utólag is, de fosszák meg német állampolgárságától Adolf Hitlert - ezt javasolja az alsó-szászországi tartományi...

MTI Világ

Megszabadult Hitlertől a német fürdőváros

Két hónappal a világ vezető gazdasági hatalmait tömörítő G-8 találkozója előtt törölte díszpolgárai sorából Adolf Hitlert Bad Doberan, a tanácskozásnak helyet adó Keleti-tengeri üdülőváros képviselőtestülete.

MTI/hvg.hu Kult

A bukás ellenfilmje, azaz groteszk mozi Hitlerről

A "Der Untergang", azaz A bukás - Hitler utolsó napjai című, a náci diktátort szokatlan, "emberközeli" módon ábrázoló háborús filmdráma után itt a következő egészen új szemléletű Hitler-film. Dani Levy "Mein Führer: az igazán legigazibb igazság Adolf Hitlerről" című komédiája, amellyel a zsidó származású, Berlinben élő svájci rendező bevallottan A bukás paródiáját akarta elkészíteni. A film január 11-én kerül a német mozikba.

hvg.hu Világ

Hitler még mindig díszpolgára a G8-csúcsnak otthont adó városnak

Június 6-án a német Bad Doberanban megkezdődik a világ vezető gazdasági hatalmait tömörítő G8 éves csúcstalálkozója. A városi tanács nemrégiben meglepődve tapasztalta, hogy még mindig a település díszpolgárai között tartják számon Adolf Hitlert. Ezen most változtatni fognak.

Murányi Gábor hvg360

Raportutak: a Horthy-Hitler-találkozók

Nem csitulnak a viták a fél évszázada elhunyt Horthy Miklós történelmi szerepéről, amelynek kulcsfontosságú, ám kevéssé taglalt része a Hitlerhez való ellentmondásos viszonya.