szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Átlátszó békafajtát tenyésztettek a Hirosimai Egyetem kutatói közönséges japán barnabékából (Rena japonica).

Ez az első átlátszó négylábú állatfaj - mondta Szumida Maszajuki, az egyetem kétéltű-biológiai intézetének professzora. Az áttetsző bőrön keresztül élőben tanulmányozható a belső szervek fejlődése és működése. Megfigyelhető a betegségek kialakulása is, rákos gócba fecskendezett fluereszkáló proteinnel például nyomon követhető, ahogyan növekedik a tumor.
 
Nincs szükség élveboncolásra, ami azért is fontos, mert az állati jogokért küzdő civil szervezetek világszerte tiltakoznak az állatok iskolai boncolása miatt és követelik, hogy humánus módszereket vezessenek be a biológia-oktatásban.
 
A kifejlett példányok is átlátszóak maradnak, így aztán ugyanazt a békát az életciklus minden szakaszában vizsgálni lehet. "Egyszerű és olcsó módszer ez például annak feltárására, hogy bizonyos vegyi anyagok miként hatnak a májra és a csontozatra" - mondta Szumida.
 
A tudósok most azt tervezik, hogy szabadalmaztatják az átlátszó békafajt, a nemesítési eljárást azonban még nem sikerült tökéletesíteni: 16 tenyészbéka közül csak egy átlátszó, és utódai megint barnák lesznek. "Egyelőre gyengén fejlődnek a tojások és így nehéz fenntartani a fajt több generáción keresztül" - mondta a kutatásvezető.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Kaméleon-békát találtak Thaiföldön

Egy kaméleon-béka fajt fedeztek fel egy thaiföldi nemzeti parkban. A különleges állatok az álcázás mesterei, bőrszínüket tökéletesen tudják idomítani a környezethez.