szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nature magazin eheti számában számoltak be a kaliforniai egyetem neurológusai arról a gépről, amely képes az agyat megvizsgálva megállapítani, hogy mit is látunk éppen. A szerkezet egyik megálmodója szerint akár az álmokat is visszafejtheti.


A különböző látványok eltérő
agymintákat eredményeznek
© University of California
A kutatók eredetileg egy orvosi MRI-agyszkenner segítségével vizsgálták azt meg, hogy milyen minták figyelhetőek egy ember agyában, amikor embereket, állatokat vagy különböző használati tárgyakat néz. Ezekből az adatokból egy olyan modellt sikerült felépíteni, amely képes előre megjósolni az olyan tárgyak által keltett mintákat, amelyek az eredeti vizsgálatok során nem szerepeltek, így gyakorlatilag bármikor képes megmondani az agyi aktivitás alapján, hogy a vizsgált személy pontosan mit is lát. 

A szerkezet finomításával az is megmondható, hogy egy összetettebb látvány melyik elemét figyelik meg. A korai prototípusokhoz képest meglepően nagy változások tapasztalhatóak: míg a korábbi dekóderek csak azt tudták megmondani, hogy egy kutya van az emberi látómezőben, az újak már azt is pontosan meg tudják állapítani, hogy a kutya mérete mekkora és éppen hogyan viselkedik. Emellett az új gépek azt is meg tudják jósolni, hogy egy bizonyos tárgy milyen agyi mintát kelthet.

Jack Gallant, a tanulmány egyik írója szerint az álmokba is "bele lehetne nézni" az agy ilyen jellegű vizsgálatával, illetve az Alzheimer- és a Parkinson-kórt is meg lehetne jósolni. Az agydekóder jelenleg még nem képes feldolgozni azokat a bonyolultabb optikai információkat, amelyeket az agy látókérgén kívül dolgoznak fel, a kutatók jelenleg ezen dolgoznak. A készülék további fejlesztések és finomítások révén képessé válhat a gondolatolvasásra is - kvázi "láthatóvá" tenné az emberek szándékait és terveit is.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Gondolattal működnek a protéziskarok

Todd A. Kuiken fizioterapeuta az úgynevezett TMR technológia úttörője: a célzott izom-újraidegződést hasznosító műkarok amputált betegek életét könnyítik meg azáltal, hogy működtetésükhöz a puszta gondolat is elég. Kuiken és társai új tanulmányukhoz kapcsolódóan demonstrálták: az eddigi négy mozdulat helyett a protéziskar továbbfejlesztett változata már tizenhatot képes megkülönböztetni.

MTI Tech

A számítógép kitalálja mit tervez az ember

Első alkalommal sikerült az agyban felmerülő szándékokat láthatóvá tenni: a lipcsei Max Planck Intézet kutatócsoportja az agyáramokból tudta kiolvasni, hogy mit terveznek az emberek.

hvg.hu Tech

Agyunkban olvasnak a kutatók?

Egy német laboratóriumban önkéntesek arra vállalkoztak, hogy egy fánk alakú MRI készülékbe feküdve, egyszerű feladatokat - mint számok összeadása és kivonása – végezzenek el, miközben a kutatók döntéseik előzetes kifürkészésére törekednek.