szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy kísérleti repüléstechnológiát bemutató amerikai konferencián szállt fel először az egyszemélyes repülő szerkezet, amely a jövőben akár az autót is kiválthatja.

A BBC értesülései szerint a wisconsini Oshkoshban rendezett AirVenture-ön bemutatott Martin jetpack szerkezet egy tank gázolajjal (19 liter) egy átlagos testalkatú pilótát fél óra alatt képes elrepíteni akár 48 kilométerre.

A Martin Jetpack a történelmi pillanatban
© AP

A zongora nagyságú jetpack 100 000 dollárba, vagyis mintegy 15 millió forintba kerül. A bemutató repülést az eszközt kifejlesztő feltaláló, Glenn Martin 16 éves fia, Harrison végezte el. Közel egy méteres magasságba emelkedett fel, ahol 45 másodpercen át lebegett.

„A bemutató jobban sikerült, mint vártam” – nyilatkozta a feltaláló. „Az emberek történelmi pillanatként emlékeznek majd erre a percre.”

Igaz, a jetpacket egyelőre még nem használhatják hivatalosan, de az amerikai repülési szabályok szerint a szerkezet megfelel a Szövetségi Repülési Hivatal, az FAA ultrakönnyű légijárművekről szóló rendelkezésének. Ennek értelmében az eszköz nem lehet több 115 kilogrammnál és egyetlen utas szállítására kell alkalmasnak lennie.

Bár elméletileg egy efféle eszköz használatához nincs szükség pilótavizsgára, a jetpacket nem lehet sűrűn beépített területek felett használni. Az FAA határozata szerint efféle eszközt kizárólag rekreációs és sportcélokra üzemeltethetnek tulajdonosaik.

A jetpack készítője a biztonságról is gondoskodott: a szerkezeten vészejtőernyő, valamint a földre érkezést tompító alváz is található.

Martin nem az első, aki ezzel a technológiával próbálkozik, mint arról a hvg.hu is beszámolt korábban, két cég is rövidesen piacra dobja saját jetpackjét. Mindhárom közül a jelenlegi változatnak a legnagyobb a teljesítménye és a hatótávolsága is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Anglia is felfigyelt az öngyógyító repülőgépekre

Amerika után Angliában is elindult az öngyógyító műanyagok fejlesztése, írja a Wired. Az epoxigyantával gyógyító mechanizmus többek között növeli a repülési biztonságot és könnyebb légijárművek hozhatóak vele létre, a fejlesztést az angol Engineering and Sciences Research Council kutatócsoportja végzi.

Bari Máriusz Tech

T73: A levegőben kerüli meg a csúcsforgalmat

A coloradoi Jetpack International 2008 várhatóan első feléig dobja piacra azt a hátra szerelhető, repülőgép-üzemanyaggal működő szerkezetet, amellyel a levegőben kerülhetjük ki a reggeli és délutáni csúcsforgalmat.