szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyetlen testi őssejtből növesztettek egerekben teljes dülmirigyet amerikai kutatók, olvasható a Nature tudományos hetilap legutóbbi számában. Az eredmény jelentősen felgyorsíthatja a prosztatarák kutatását, ám átültetésre alkalmas emberi szerv előállítását nem ígérik az új technológia megalkotói.

A dülmirigy a húgyhólyag alatt helyezkedik el, az általa termelt váladék hígítja a spermát és javítja az ondósejtek mozgását. A prosztata rákja különösen idősebb férfiaknál gyakori, az összes diagnosztizált tumor negyede prosztatarák.

A San Franciscó-i kutatóknak olyan őssejttípust sikerült elkülöníteniük, amely a dülmirigyben található különféle sejtekké képes átalakulni. Az őssejteket visszaültetve az egerekbe, azok a teljes dülmirigyet felépítették. Egy működő szervet azonban csak úgy lehetne létrehozni, ha az egész rendszerbe illeszkedne: a vizeletet a veséből elszállító húgycső is a prosztatán halad át, utóbbi tevékenységét ráadásul az idegek összetett hálózata szabályozza.

Szakemberek szerint az igazi probléma nem az, hogy egy többletdülmirigyre lenne szükség, hanem a prosztata megnagyobbodása, amely gyakran vezet rákhoz. A dülmirigyet alkotó sejtek alaposabb megismerése azt jelentheti, hogy a terápiával pontosabban vehetik célba és tarthatják ellenőrzés alatt azokat.

A cikket jegyző Kevin G. Leong és munkatársai a Genentech biotechnológiai kutatócég molekuláris biológiai részlegében érték el eredményüket.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!