szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az iPodhoz hasonló mp3-lejátszókhoz használt fülhallgatók megzavarhatják a pacemakerek és a beültethető defibrillátorok működését - jelentették be szakemberek az Egyesült Államokban.

Míg maguk az mp3-lejátszók nem jelentenek veszélyt az olyan szívritmus-szabályozó készülékek számára, mint a pacemaker és a defibrillátor, addig a zenelejátszókhoz használt fülhallgatók igen. Ugyanis az ezekben található apró, de erős mágnesek, 3 cm közelségbe kerülve a beültetett szerkezetekhez, megzavarhatják annak működését -  jelentették be a kutatók az American Heart Association New Orleans-i találkozóján.

William Maisel, a bostoni Beth Israel Egészségügyi Központ orvosa vezette az a kutatócsoportot, mely nyolcfajta, az mp3-készülékekhez használatos fülhallgatót tesztelt 60 pacemakerrel vagy defibrillátorral rendelkező páciens részvételével. A fülhallgatókat a páciensek mellkasára, közvetlenül a beültetett szerkezetek fölé helyezték.  A résztvevők egynegyedénél észleltek rendellenességet a készülékek működésében, a defibrillátort használók körében kétszer nagyobb előfordulási aránnyal, mint a pacemakeresek esetében. Egy, a találkozón bemutatott másik tanulmány szerint, a bluetoothként ismert vezetéknélküli technológiával rendelkező mobiltelefonok nem hátráltathatják a készülékek működését.

A pacemaker elektromos impulzusokat küld a szívnek, ezáltal lassítva vagy gyorsítva a szívritmus sebességét. A fülhallgatóban található mágnes hatására azonban akkor is küldhet jelet, ha nincs is rá szükség, így előidézve a szokásosnál erősebb szívdobogást, vagy akár ritmuszavart is. Egy beültethető defibrillátor jeleket küld a szívnek, normalizálva annak működését, ha túl gyorsan vagy lassan verne. A mágnes ezt a funkciót deaktiválhatja, így a készülék figyelmen kívül hagyná az abnormális szívműködést és nem korrigálná.

A fülhallgató eltávolítása után azonban a beültetett szerkezetek újra rendesen működnek. "A páciensek nyugodtan használhatják a fülhallgatókat egészen addig, amíg az a fülükben van, és nem kerül a készülékek közelébe" - mondta Maisel. "Tehát a pacemakerrel vagy defibrillátorral rendelkezőknek nem kellene a mellkasukhoz közel, az ing-, illetve a kabátzsebükben tartaniuk az éppen használaton kívül lévő fülhallgatókat, vagy engedni másoknak, hogy ilyen szerkezettel a fülükben pihentessék fejüket a páciens mellkasán" - tette hozzá az orvos.

A legtöbb mp3-tartozék mágneses mezőjének ereje hússzor magasabb annál a küszöbnél, amely bezavarhat a beültetett  szerkezetek működésébe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Tíz éves az MP3-lejátszó

Tíz éve, 1998 márciusában mutatták be a hannoveri CeBIT fesztiválon a világ első kereskedelmi forgalomba kerülő MP3-lejátszóját. A koreai fejlesztést gyorsan lelökte a trónról az amerikai PMP300, sokak szerint ugyanis az volt a világelső készülék.

MTI Tech

Keresik a megoldást a süketítő mp3-lejátszók ellen

Az MP3 lejátszót, illetve discmant használók nagyjából 10 százaléka halláskárosodást szenvedhet a hallójárataikban túl hangosan dübörgő zenétől - derül ki az Európai Unió friss vizsgálatából.

Bari Máriusz Tech

Kidobhatjuk az MP3-lejátszóinkat - jön az új formátum

Júniusban új digitális zenei szabványt szavazhatnak meg Németországban az MP3 helyett. A koreai fejlesztésű MT9 ugyanarra képes, mint az MP3, egy különbséggel: tetszőlegesen halkíthatóak-hangosíthatóak a dalokban felcsendülő hangszerek vagy akár az énekesek is, adta hírül a Korea Times.