szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A hazai LPC Systems Kft.

A hazai LPC Systems Kft. elsősorban GPS navigációra tervezte az iconX készülékeket, azonban mivel a lelkük egy WinCE 5.0, így könnyen lehet velük zenéket, képeket és videókat lejátszani, játékokkal tölteni az időt vagy éppen telefont kihangosítani.      

De nézzük mindezt sorban! Az iconX G400 kipróbálását a navigációs szoftverrel kezdtük. A készüléket szabad ég alatt kapcsoltuk be, de még így is elég hosszú idő telt el, mire megtalálta a műholdakat, és meghatározta a pillanatnyi pozíciónkat. Sajnos ez a művelet a további bekapcsolások során is elég lassú volt, legtöbbször már pár utcasaroknyira voltunk a kiindulási ponttól, mire megtalálta a pontos helyzetünket. Azonban ha már egyszer magára talált, attól kezdve nagyon pontosan követte a poziciónkat. A készülékben egy kicsit átalakított kezelői felületű iGo 8  navigációs szoftver található, így akár háromdimenziós térképeken is követhetjük az utunkat, és még az épületek is pontosan kirajzolódnak. 

A navigáció mellett sok más alkalmazást is találunk a készülékben

A sok kényelmi funkció és újdonság közül érdemes kiemelni az úgynevezett sávinformáció-kijelzést. Ez a gyakorlatban úgy működik, hogy amikor egy többsávos útvonal egyes sávjai más-más irányba kanyarodnak, akkor a kijelző felső felén pontosan olyan kék útbaigazító táblák jelennek meg, mint amilyeneket a valóságban is láthatunk a sávok felett. Ez nagyon megkönnyíti a helyes sáv kiválasztását, hiszen sok esetben ezek a sávok még jó darabig egymás mellett haladnak és esetleg már későn kapunk észbe, hogy váltani kellett volna. Tipikus példa erre az autópályák, autóutak elágazásai, letérései. Miután a G400-ban a legfrissebb térképváltozatok vannak (Magyarország és  Európa), így a sávkijelzést a nemrég átadott Megyeri-híd és a hozzá kapcsolódó M0 környékén is ki tudtuk próbálni, teljes sikerrel. A pénztárcánkat is megkímélhetjük, ha bekapcsoljuk a sebességkorlátozásokra és a közlekedési kamerákra figyelmeztető jelzést. Az előbbi adatbázisában nemcsak a lakott területeket és országutakat különböztetik meg, hanem próbautunkon az egyes útszakaszokon érvényes  30-40-50-60-70 kilométeres korlátozásokra is figyelmeztetett a készülék. Szerencsére a hangos figyelmeztetés csak egyszer a hangzik el, azonban a sebességkorlátozást jelző közlekedési tábla mindaddig látható a képernyőn, amíg gyorsabban megyünk a megengedettnél.

A nagyméretű menü gombokat ujjal is könnyen nyomkodhatjuk

 Arra is van lehetőség, hogy bekapcsoljuk a közlekedési kamerák adatbázisát, ami beállítástól függően hangjelzéssel és egy kis ikonnal is figyelmeztet, ha például túl gyorsan megyünk, és sebességmérő kamera  vagy közlekedési lámpába épített fényképező van a közelben.  A navigációs résznél feltétlenül meg kell említeni, hogy az iconX G400  alkalmas a rádiós közlekedési információk, a TMC vételére (a TMC-ről itt olvashatnak). Ehhez egy kis antennát kell a készülékhez csatlakoztatni. A TMC beállításnál meg kell adni azt a frekvenciát, amelyen a közlekedési információkat sugározzák. Itt lehet az automatikus keresést választani, ami végignézi az összes frekvenciát és kiadja azoknak az adóknak a listáját, amelyeknél talál TMC jelet. Sajnos többszöri próbálkozással sem sikerült így megtalálni az MR2 Petőfi rádiót, így azután kézzel kellett kijelölni a megfelelő frekvenciát, ami Budapesten a 94.8 MHz. Ekkor azonnal megjelent  a TMC adatok vételét mutató jel a kijelzőn, és le is kérhettük az útlezárások, terelések, dugók adatait.

3D-s épületek és sebességmérő kamera a Váci úton

Valószínűleg egy szoftverhiba okozza, hogy ezt a beállítást nem jegyzi meg a készülék, így minden bekapcsolás után újra be kell állítani a közlekedési információkat sugárzó adó frekvenciáját. Ha azonban ez sikerül, akkor nagyon kényelmes dolgunk van, mert a G400 az útvonal-tervezésnél figyelembe tudja venni ezeket az adatokat. Tesztútjaink során többször előfordult, hogy nem a megszokott és szemre optimális útvonalon vezetett célunkhoz, mert például azon hatalmas dugó vagy sávlezárás volt. Talán a TCM szolgáltatás és annak felhasználása az az ok, amiért azoknak is érdemes navigációs készüléket venni, akik nagyon jól ismerik a lakóhelyüket és ritkán autóznak ismeretlen tájakra. A pillanatnyi közlekedési adatokon alapuló útvonaltervezéssel nagyon sok időt megtakaríthatunk akkor is, ha minden nap ugyanoda utazunk.           

Végül térjünk vissza a címben is említett szórakozásra! Az iconX készülékek alkalmasak különböző mobil alkalmazások futtatására is. Amikor éppen nem navigálunk velük, akkor például fényképeket vagy videókat nézhetünk rajtuk vagy zenét is hallgathatunk. A médiafájlokat számítógépről tölthetjük át, de van egy memóriakártya foglalat is az eszközön, az ezen tárolt adatokat is el lehet érni. Annak sincs például akadálya, hogy a digitális fényképezőgépből átrakott memóriakártyáról a nagy kijelzőn nézzük meg a friss felvételeket.  A további alkalmazások között játékokat, angol-magyar, német-magyar szótárprogramot találunk.

Ha elértük úti célunkat, akár filmeket is nézhetünk a készüléken

A beépített Bluetooth csatlakozáson keresztül pedig összekapcsolhatjuk a készüléket mobiltelefonunkkal és az iconX hangszóróját és mikrofonját kihangosítóként is használhatjuk.   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

GPS a postások védelmében

Az ilyen esetekre tökéletesen alkalmas az a GPS-technológiával működő DIWICON-M személykövető eszköz, amivel a román...

techline.hu Tech

WiFi-paradicsom Budapesten

Amikor valaki helyi hálózatot alakít ki, egyre gyakoribb, hogy vezeték nélküli...

techline.hu Tech

Visszaszól az autó

Káosz, katasztrófa, összeomlás, hogy a durvább megfogalmazásokat már ne...