szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az IBM és a Stanford Egyetem kutatói olyan MRI-szkennert mutattak be, amely a hagyományos orvosi készülékekhez képest százmilliószor nagyobb térfogati felbontással bír. A készülékkel összetett térbeli struktúrákat lehet nanoszinten tanulmányozni, olvasható a PNAS szaklapban.


Az extraszenzitív MRI-vel további fejlesztések után tökéletesen lehet majd vizsgálni fehérjéket, azok struktúráját és működését - mindezt gyakorlatilag nanoszinten, ez pedig hatalmas előnyökkel járhat a személyre szabott gyógyszergyártás területén. A technológiával vírusokat, baktériumokat, de még integrált áramköröket is lehetne vizsgálni, ezek atomi szintű felépítését ugyanis tökéletesen kell ismerni a további fejlesztésekhez.

A rendszer működésének alapja az MRFM (mágneses rezonancia erőhatás mikroszkópia) technológia, amelynek segítségével ultrakicsi mágneses erőhatásokat érzékelhetünk, mindezzel felületek alá is "láthatunk" az atomi struktúrákban, s az elektronmikroszkóptól eltérően ez nem károsítja a vizsgált szerves anyagokat sem.

Az IBM kutatói egy évtizedes kutatás után tudtak végre előrelépni az MRFM technológia fejlesztésében, nemcsak az érzékenységét javították fel drámaian, hanem egy fejlett 3D képrekonstrukciós rendszerrel is ellátták: a kísérletek során a felbontást négy nanométerig tudták állítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!