szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vasárnap órákon át országszerte akadozott, leállt az internet-szolgáltatás, miután egy kábelt átvágtak Baranya megyében. Hogyan lehetséges, hogy egy ilyen hiba egy fél országban működésképtelenné teszi azt a hálózatot, amelynek éppen az lenne a lényege, hogy decentralizált, tehát – elvileg – kiküszöböli a hasonló problémákat.

Hiába irányítják át a forgalmat,
ha az nem bírja a terhelést
© sxc.hu
A tegnapi, a fél országra kiható rendszerzavart egy T-Com kábel szakadása, majd azt követően egy hálózati eszköz túlterhelődése és meghibásodása okozta. A Népszabadság Online szerint az átvágott gerincvezeték miatt az ország internetforgalmának nagy része a fővárosi központon keresztül ment, egészen addig, míg a rendszer bírta kapacitással. Azonban hamar torlódás alakult ki - ekkor az adatok egy része tárolódik és késleltetve megy tovább. A helyzetet tovább nehezítette, hogy az említett, csúcsra járatott budapesti központ berendezéseinek egyikében hardverhiba is keletkezett, azaz meghibásodott egy, a forgalmat vezérlő készülék vagy számítógép.

„Ahhoz, hogy átlássuk a helyzetet, először vázoljuk fel, hogy az internet hogyan épül fel” – magyarázta a hvg.hu megkeresésére Rácz Bencze a Fusiongate Kft. ügyvezető igazgatója. „Léteznek központi útvonalak, amelyekhez csatlakoznak különböző alközpontok. Erre a legjobb példa az amerikai és az európai kontinens között, az óceán fenekén húzódó optikai kábelek. Ha ezek megszakadnak, a két földrész között megszűnik az internetes összeköttetés. Ez jól szemlélteti, hogy a hálózati technológia a mai napig a fizikai csatlakozásra, a kábelekre alapul, több ezer kilométer esetében ugyanis a drótnélküli technológiák nem alkalmazhatóak. Persze lehet műholdakban gondolkodni, de az internet alapját alapvetően néhány komolyabb kábel és elosztóközpont adja, ez az úgynevezett gerinchálózat, amire a többi alközpont csatlakozik. Minél közelebb van ehhez a gerinchez valaki, annál magasabb szintű az internet-kapcsolata, annál kevesebb elosztón kell keresztülmennie. Nyilván, ha ez a gerinc megsérül, az hatással van a hálózat további részeire is.”

„A vasárnap történt eset nem azt eredményezte, hogy az internet „megszűnt” Magyarországon, pusztán a felhasználók nem tudták elérni a központokat, alközpontokat” – tette hozzá Magyar Dénes a Fusiongate biztonságtechnikai szakértője. „Ha ehhez hasonló szakadás következik be, az egyes alközpontok (node-ok) szigetszerűen működnek tovább, tehát egymás között még képesek kommunikálni. A vasárnapi esettel kapcsolatban nincsenek pontos információink arról, hogy mi történt, ám fontos hangsúlyozni, hogy az informatikai hálózatokat redundánsan építik fel, vagyis, ha valahol szünetel a szolgáltatás, az adatforgalmat más irányokba vezetik el. Ez történt most is, a programozott átirányítás után azonban feltehetőleg kevés volt a működőképes kapacitás, ezért a rendszer túlterhelődött.”

A szakember szerint ezt a fajta redundanciát nem lehet „élesben” tesztelni, mivel ha egy főbb vonalat lekapcsolnak, ezzel sok ügyfél internethozzáférését kockáztatják.

A forgalomkiesés kapcsán számos helyen szóba került a BIX, vagyis a Budapest Internet Exchange. Magyar Dénes elmondása szerint ez az egyesületi formában működő szervezet a magyar internetszolgáltatókat tömöríti, s arra szolgál, hogy a tagok egymás között gyorsabban – és költséghatékonyan – tudjanak információt cserélni.

„Érthetőbben fogalmazva: ha én az egyik internetszolgáltató előfizetője vagyok, s el szeretnék küldeni mondjuk egy képet egy ismerősömnek, aki másik cégtől veszi a hozzáférést, akkor nem szükséges az általam küldött adatoknak kikerülnie a nemzetközi gerinchálózatra, majd onnan visszatérni a másik cég magyarországi alhálózatába, mivel ez igen költséges és lassú lenne” – fejtette ki Magyar Dénes. „Ezért az ilyen esetekben az történik, hogy a kép eljut a BIX gerinchálózatáig, majd ott egy helyi hálózaton – jóval gyorsabban és gyakorlatilag költségek nélkül – átkerül a másik szolgáltatóhoz. Ez egy nagyon komoly központ, amely másodpercenként 7-800 gigabit adatforgalmat közvetít.”

A szakértő szerint még akkor sem szűnne meg az internetszolgáltatás, ha a BIX központjában történne komolyabb üzemzavar. A rendszer ugyanis több alközpontból áll, s a magas fokú redundancia képes lenne biztosítani a forgalom zavartalan működését. Természetesen a vonalak terhelése megnőne, ezért észrevehetően lassulna a hálózat, de a teljes kiesés elkerülhető lenne. Több internetszolgáltató közvetlen összeköttetésben is áll egymással, ez tovább fokozza a redundanciát.

„Ezt, az úgynevezett alternatív peeringet nem alkalmazza mindegyik cég” – tette hozzá Magyar Dénes. „Ez sok esetben üzletpolitikai okok miatt lehet. A hasonló kimaradások valószínűségét csökkentené, ha a szolgáltatók kölcsönösen biztosítanának egymásnak redundáns kapacitást, ezért természetesen a felhasználóknak kellene fizetni. Azonban általában a kapacitásbővítéseket az elsődleges vonalakon végzik a cégek, hogy ezt aztán a piaci versenyben értékesítsék. A másodlagos vonalak bővítése nem kifizetődő. A vasárnapi esettel kapcsolatban elmondható, hogy évi néhány órás kiesés általában még „belefér” a cégek üzletpolitikájába, s mivel az elmúlt években hasonlóra nem nagyon volt példa, ezért nem valószínű, hogy különösebb következményei lennének az esetnek. A végfelhasználók számára pedig hasznos tanács lehet, ha többféle internet-hozzáférésük is van otthon – például vezetékes és mobil internet – ezeket célszerű különböző szolgáltatóktól beszerezni, a hasonló problémák kiküszöbölésére.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Órákra leállt az internet egy kábel átvágása miatt

Órákon át országszerte akadozott, leállt az internetszogáltatás, miután vasárnap késő délelőtt egy kábelt átvágtak Baranya megyében - tudták meg internetes hírportálok a Magyar Telekom illetékeseitől.

hvg.hu Tech

Óriás optikai kábellé alakíthatnánk testünket

Svéd tudósok jöttek rá arra, miként lehet a DNS-láncokat apró optikai kábelekká átalakítani. Az ilyen nano-üvegszálak nemcsak az optikai számítógépekben jelenthetnek majd áttörést, hanem azokban a mesterséges fotoszintézis-rendszerekben is, amikkel a mai napelemeket lehetne helyettesíteni.