Mellár Tamás: Bezárult a kör, csapdában a magyar gazdaság
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
A Pentagon beismerte: a DARPA két titkos mikroműholdjával figyelt meg egy hibásnak gondolt szatellitet. Az Egyesült Nemzetek leszerelési intézete szerint ez számos komplikációt okozhat, írja a New Scientist.
2006. június 21-én lőttek fel az űrbe két MiTEx (Micro-satellite Technology Experiment) mikroműholdat: a médiában viszonylag keveset említett szatellitekről nemrégiben derült ki, hogy a Pentagon titokban egy meghibásodott geostacionárius műhold megfigyelésére használta fel ezeket. A DSP-23 műholdat 2007 novemberében lőtték fel, feladata többek között a rakétaindítások és nukleáris robbanások észlelése volt.
A DSP-23 meghibásodására először a See-Sat amatőr műholdmegfigyelő közösség hívta fel a figyelmet: megjegyzésük szerint a műhold nem sugárzott rádiójeleket (egy későbbi észlelés szerint sugárzott, csak a szokásosnál sokkal gyengébben). Az első megerősítést a Reuters hírügynökség adta november 24-én, miszerint a műhold szeptember közepén hibásodott meg, 2009. január 6-i hírüket pedig sem az amerikai kormány, sem a katonaság, sem pedig a műhold gyártója, a Lockheed Martin nem erősítette meg.
Mindezeket követően nem volt annyira meglepő a híradás, hogy a védelmi minisztérium az egészen addig nyugvó MiTEx műholdakat küldte vizsgálatra. A New Scientist híradása szerint senki nem gondolta volna, hogy a műholdak kárfelmérést végezhetnének más műholdakon, valamint felveti: a műholdak akár meg is támadhatnák egymást. Theresa Hitchens, az Egyesült Nemzetek genfi Leszerelési Intézetnek igazgatója aggódik a MiTExek körüli hírcsend miatt. Hitchens szerint a történet számos kérdést vet fel a műholdak jövőbeli használatával kapcsolatban, az amerikai hozzáállást ugyanis sokan megkérdőjelezhetik, többek között Peking is. Washington ugyanis számos esetben marasztalta már el a kínai kormányt űrprogramja átláthatatlansága miatt.
Érdemes tudni: az amerikai légierő már a hatvanas években felvetette annak lehetőségét, hogy fegyverekkel szereljék fel a műholdakat. Az ötvenes évek elején beindított és sokáig a legnagyobb titokban tartott SAINT program eredeti tervei között nemcsak az szerepelt, hogy a tévékamerával és radarral felszerelt amerikai űregység lefényképezze az ellenséges műholdakat és elemezze őket. Sosem sikerült azonban elérni, hogy az amerikai szatellitek megsemmisíthessék vagy működésképtelenné tegyék az orosz vagy kínai objektumokat: a kérelmeket sem Eisenhower, sem pedig Kennedy idejében nem sikerült átküzdeni a döntéshozókon - igaz, csak a költségvetési megszorítások és az akkoriban megvalósíthatatlannak tűnő technikai problémák miatt.
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.