szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ötezer ötszáz éves, a kőkorszakból származó temetkezésre bukkantak Szudánban francia régészek, akik szerint Afrika legősíbb emberáldozatát sikerült felkutatniuk.

Az ősi temetkezésre a Khartúmtól északra fekvő Sandi (Shandi) közelében bukkantak - a Nílus-menti termékeny terület igen kedvelt lehetett a csiszolt kőkorban. A most feltárt sírban egy férfi és egy nő egymás felé fordulva aludta örök álmát, közvetlen közelükben pedig két nő, két kecske, valamint egy kutya földi maradványát találták meg a régészek - olvasható a The Daily Telegraph online kiadásában.

Az ősi csontok Kr.e. 3700 és 3400 között kerültek a földbe, abban a korban, amelyet az ásatást vezető Jacques Reinhold az első globális forradalomnak nevez. Ekkor kezdődött meg ugyanis az áttérés a gyűjtögető-vadászó életformáról a földművelésre, ami mindörökre megváltoztatta a társadalom szerkezetét.

A francia régész szerint a mostani lelet körülbelül egy évezreddel korábbi, mint az eddig Szudán területén előkerült emberáldozatok.

Az emberi maradványokkal együtt pompás agyagedényekre, őrlőkövekre, gyöngyökre és karkötőkre bukkantak a régészek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Régészeti világszenzáció: 3000 éves intelem héberül

Az utóbbi napok régészeti világszenzációja egy izraeli ásatáson talált cserépdarab, amelyen 3000 évvel ezelött héber nyelven öt sort vetett kerámiára egy akkor élt izraeli. Legalábbis ezt állítja a jeruzsálemi Héber Egyetem régésze, az ásatásokat vezető Joszef Garfinkel professzor. Ha sikerül bebizonyítania, hogy ebben az időben már fejlett írásbeliség volt a júdai hegyekben, akkor Saul Dávid és Salamon korának bibliai történetei kikerülhetnek a legendák birodalmából, jelentősen megnő az Ószövetség értéke, mint történeti forrás. A régészprofesszort Jeruzsálemben kérdeztük.

MTI Tech

Fallosztrónust találtak a régészek

Négy lábon álló fallosztrónust találtak a régészek a dél-bulgáriai Kardzsali közelében található Perperikon trák szentély romjainál - írta a Novinite.com szófiai hírügynökség.

MTI Tech

Tudományos szenzációra bukkantak magyar régészek Szíriában

Az utolsó ítéletet ábrázoló, tudományos szenzációnak számító freskóra bukkantak magyar régészek a szíriai Margat johannita várának feltárása során. Az ásatás több más szempontból is átrajzolja a keresztes lovagokról alkotott általános képet - derült ki a régészeti expedíció eredményeiről a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen (PPKE) hétfőn tartott sajtótájékoztatón.