szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A családdal, rokonsággal, barátokkal megosztani a képeket olykor igazi...

A családdal, rokonsággal, barátokkal megosztani a képeket olykor igazi kihívás, különösen, ha távoli országban élnek (de akár egy városon belül is nehezen találkoznak mostanság az emberek, hála az örökös rohanásnak). A DVD-re írás, PDA-ra másolás és a nyomtatás helyett így kézenfekvőbb (és olcsóbb) az interneten megosztani a képeinket.
A módszer szabadon választott, aki nem szeretne saját honlapot létrehozni ehhez, az használhatja a számtalan képmegosztó oldal egyikét. Íme az öt - szerintünk - legjobb megoldás.
Annyit még azért megjegyeznénk, hogy akinek az utazás közben elfogy a szabad kapacitása a memóriakártyán, notebookon, mobilon, annak nem feltétlenül az alábbiak jelentenek megoldást. Ebben az esetben érdemesebb egy online fájlmegosztó után nézni, amelyre feltölthetjük képeinket, amíg nem jutunk olyan gép közelébe, ahová letölthetjük őket. Ilyen esetekben nagyobb tárhely áll rendelkezésre, de a képmegosztó funkciók általában jóval korlátozottabbak (mutattunk több ilyet is korábbi cikkünkben). Esetleg egy saját, nagyobb méretű FTP szerver bérlése is remek megoldás lehet (viszonylag olcsón hozzájuthatunk már ilyenhez számos hazai szolgáltatónál).
 
Flickr
A Flickr talán a legnépszerűbb képmegosztó jelenleg, s ez nem is véletlen. Változatos funkciói és gyorsan használható kezelőfelülete miatt gyorsan megkedveljük.
A képek feltöltéséhez szükségünk lesz egy ingyenes regisztrációra. Ezt a Yahoo oldalán végezhetjük el, így a végére lesz egy Yahoo-s e-mail címünk is. Használni persze nem vagyunk kötelesek, a lényeg a felhasználónév és a jelszó.

Ezután beléphetünk Flickr oldalunkra és az Upload photos linkre kattintva azonnal nekiláthatunk a képek feltöltésének. Egyszerre többet is feltehetünk, viszont havi 100 MB a limit, tehát képóriásokat csak akkor töltsünk fel, ha a „méret a lényeg” (vagy havi 2 dollárért megszüntethetjük a korlátot). A képek kiválasztása után megadhatjuk, hogy mindenki számára, vagy csak a családnak és barátoknak legyenek-e elérhetők a fotóink. Minden fotónak adhatunk címet és egy-egy rövid leírással is egyértelművé tehetjük, mi látható rajtuk. Létrehozhatunk albumokat (ezek száma az ingyenes változatban limitált), és elhelyezhetjük fotóinkat egy térképen is (ha van geotag információ a képhez, akkor az alapján automatikusan, ha nincs, akkor manuálisan). Ha mindennel megvagyunk, csak elküldjük a megfelelő linket ismerőseinknek, akik tetszőleges rendszeren és böngészőben, vagy akár mobilon is (van mobilra optimalizált Flickr oldal) megtekinthetik fotóinkat. Akár látványos slideshow-t is küldhetünk (pontosabban a linkjét), hogy még egyszerűbb legyen végignézni a fotókat.
A Flickr nagy előnye, hogy mobil platformokról is könnyen tölthetünk fel rá képet (iPhone-ról például akár Geotag információkkal együtt, az ingyenes AirMe vagy Klick szoftverekkel). Ha tehát mobilon készült képeket osztanánk meg, a Flickr erre is kitűnő választás. A képek szerkesztésére is van mód (a Flickr együttműködik a Picnik nevű online szerkesztővel), így vághatunk, méretezhetünk, retusálhatunk, ha szükséges. Hasznos lehetőség a jegyzetek hozzárendelése is, ezzel a képen kijelölt területekhez fűzhetünk megjegyzéseket, amelyeket azután bárki elolvashat, aki föléjük mozgatja az egérkurzort a kép megtekintésekor. A Flickr-re feltöltött fotókhoz embedded kódot is kapunk, így a képek blogokba vagy fórumokba is könnyen beilleszthetők. A Flickr számos programból (például iPhoto) és online szolgáltatásból is elérhető, így egészen biztosan megtaláljuk a leginkább testhezálló képfeltöltési módszert.

Picasa Web Albums
A nagy rivális a Google és az ő Picasajuk, amely (ahogy arról korábban már beszámoltunk) a Windows és a Linux után immár OS X alatt is használható. Ha tehát a gépünkön telepítve van a Picasa, vagy olyan mobilt használunk, amelyre elérhető a feltöltéshez szükséges szoftver, a dolgunk rendkívül egyszerű, a programok segítségével pillanatok alatt felküldhetjük a fotókat az online megosztóra.
Természetesen akkor sincs gond, ha nincs Picasa a gépen (bár a webes felület nem túl kényelmes, ha sok képet akarunk feltölteni egyszerre).

A picasaweb.google.com oldalra bárki beléphet, akinek van Google Gmail hozzáférése, ilyet pedig pillanatok alatt létrehozhatunk a www.gmail.com  címen.
Ha ez megvan, könnyedén feltölthetünk anyagokat az online felületen is (itt is választható, hogy a feltöltött album tartalma bárki számára elérhető legyen-e, vagy sem.
Itt 1 GB tárhely áll rendelkezésünkre, ami nem rossz, és ismerve a Google-t, ezt inkább bővíteni, mintsem csökkenteni fogják a jövőben. Hasonlóan a Flickr-hez, az albumok mellett itt is elrendezhetjük térképen a fotókat (geotag támogatás is van), online retusálni viszont nem tudunk, ehhez szükségünk lesz a Picasa telepítésére (amely viszont a legjobb ingyenes képkatalógus alkalmazás, így érdemes vele megismerkedni, letölthető innen). A képek feltöltése itt is lehetséges a legtöbb okos telefonról, számos szoftver támogatja a Picasa webes albumát is.

Windows Live
A windowsos felhasználók előtt bizonyára nem ismeretlen fogalom a Windows Live, bár a többségnek csak a Messenger és a Hotmail jut eszébe róla (még mindig, pedig azóta a Hotmail már Windows Live Mail névre hallgat). A Microsoft online megoldásai között a legnépszerűbb vitathatatlanul az azonnali üzenetküldő szolgáltatás, az MSN Messenger, de a Windows Live ezen felül még jóval többet is tud, többek között akár képek megosztására is használhatjuk.

A www.windowslive.com oldalon pillanatok alatt beléphetünk az MSN Messengerben használt felhasználónévvel és jelszóval.
A webes felület kényelmes, és nincs rendszerhez kötve, vagyis akár OS X alól is kényelmesen használható (néhány szépséghibával). Vannak privát és publikus mappák, így eldönthetjük, hogy a képeket milyen mértékben szeretnénk megosztani. Ha privát albumot hozunk létre, egyetlen mozdulattal megoszthatjuk e-mailben.
Túl sok extra funkciót nem találunk itt, viszont 25 Gbájtnyi tárhelyen garázdálkodhatunk (a feltölthető fájlok mérete maximum 50 Mbájt, ami persze fotók esetében bőven elegendő).
Ahogy az fentebb írtuk, a rendszer használható akár Macről is a böngészőből, de a Picasához hasonlóan, itt is akkor járunk a legjobban, ha kihasználjuk a különféle szoftverek lehetőségeit a feltöltésre. Aki Vistát használ, annak célszerű a rendszer Photo Gallery alkalmazását használnia erre, de a jelek szerint Windows 7 is komolyan épít majd a Windows Live szolgáltatásokra, így megelőlegezzük, hogy onnan még kényelmesebben lesz elérhető majd az online tárhely.

Photobucket
Itthon talán kevésbé ismert, de világszerte nagyon népszerű oldal a Photobucket. Itt szintén ingyenes regisztrációra van szükség, és már tölthetjük is fel a képeket, mindenféle segédprogram nélkül.
Az albumok kezelését és a felületet kicsit szokni kell, de ha már átlátjuk a dolgokat, gyorsan lehet vele dolgozni. A Photobucketre ugyancsak több módszerrel tölthetünk fel képeket: webről (megadott URL címről), számítógépről, mobilról vagy akár e-mailben csatolva is. iPhone-os kliens is van hozzá.

Rendelkezik szerkesztési funkciókkal, így javíthatunk a rosszul sikerült fotókon, méretezhetünk, vághatunk és korrigálhatjuk a vaku okozta vörös szemeket is. Van számtalan látványos képeffekt, sőt, készíthetünk képeslapokat, utólag „sminkelhetjük” a családtagokat stb.
A jelentősen átalakított képeknél választhatunk, hogy az eredetit írjuk felül, vagy inkább új képet hozunk létre belőle. A tárhely mérete egyezik a Picasáéval, 1 Gbájttal gazdálkodhatunk ingyen, az adatforgalom viszont havonta legfeljebb 25 Gbájt lehet (bár ez csak akkor érdekes, ha fórumokba, közösségi oldalakba linkelgetjük az albumainkat, mert a család és a rokonság azért esélytelen ennek átlépésére). Az albumok publikus vagy privát voltáról az Account options lapon dönthetünk, s ugyanitt találjuk az e-mailes vagy mobil feltöltéshez szükséges dolgokat is.

Saját weboldal, fotóalbummal, programozás nélkül
Az utolsó megoldás, amelyet most megemlítenénk, egy saját weboldal létrehozása a fotók megosztására. Rengeteg ingyenes tárhelyet találunk az interneten (nemcsak külföldi, hanem hazai szolgáltatóktól is. Remek választás lehet például az Okhost.eu, de persze elég olcsón bérelhetünk ennél nagyobb tárhelyet is, akár saját domain névvel együtt.

Egy ízléses, fotóalbumokat felvonultató weboldal elkészítéséhez pedig sem grafikusnak, sem programozónak nem kell lennünk.
Korábban bemutattuk a Jalbum elnevezésű online fotóalbum készítőt. A programot letölthetjük Windowsra, Linuxra és OS X-re is, és a segítségével pillanatok alatt látványos, akár Flash alapú fotóalbumot hozhatunk létre, amelyet azután csak fel kell töltenünk tárhelyünkre a beépített FTP lehetőséggel, vagy egy tetszőleges FTP klienssel (mellesleg a Jalbum oldalán ingyenes tárhelyet is kérhetünk).
Ha rákaptunk a dologra és kicsit összetettebb weboldalt szeretnénk készíteni, más programot is választhatunk. OS X alatt például ott a Machez kapott iWeb, vagy a külön megvásárolható RapidWeaver, de Windowsra is akadnak ilyen programok, például a Serif WebPlus.
Sőt, a bátrabbak megpróbálkozhatnak a WordPress használatával is, amelyet nagyon könnyen telepíthetünk a bérelt vagy ingyenes szerverre (MySQL és PHP támogatással ellátott szerver kell hozzá), és a képek feltöltését onnantól rendkívül egyszerűen, bármilyen böngészőből elvégezhetjük, ráadásul a WordPresshez is találunk számos grafikai témát a készítők oldalán.
Ezekkel az eszközökkel programozás vagy grafikai tervezés nélkül készíthetjük el saját honlapunkat, amelyen azután könnyedén megoszthatjuk a világgal fotóinkat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!