szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megkezdődött a nemzeti kutatói infrastruktúra felmérése, az adatokat összegző regiszter szeptemberre készül el a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Fejlesztési Utiterv (NEKIFUT) projekt keretében - jelentette be Molnár Károly kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter hétfőn, sajtótájékoztatón, Budapesten.

A projekt célja a magyar kutatási infrastruktúra helyzetkép feltárása, adatbázis készítése, a döntéshozatali munka elősegítése. Az 50 millió forintba kerülő programot az innovációs alapból finanszírozzák.

Kroó Norbert, a projekt irányító testületének elnöke elmondta, hogy minden kutatás-fejlesztéssel foglalkozó intézetnek kérdőívet küldtek ki, amelyben rákérdeznek a fejlesztési elképzelésekre is. Hangsúlyozta: a kutatás-fejlesztés-innováció a válságból való kilábalás egyik fontos eszköze lehet, példaként említette Svédországot, ahol jelentős mértékben növelték az e célra fordítandó összeget.

Molnár Károly hangsúlyozta: a regiszterrel kiszűrhető lesz a  párhuzamosság, és más kutatóintézetek munkatársai is - meghatározott feltételek mellett - használhatják az infrastruktúrát. Mint mondta: versenyképes gazdaság versenyképes kutatás nélkül nem létezik. A kutatási háttér segít a képzett munkaerő megtartásában is - tette hozzá.

A miniszter kiemelte: a kutatóintézeteknek érdeke, hogy szerepeljenek az adatbázisban, amely akár megrendelést is hozhat számukra. Az adatbázis kialakítása, a hazai kutatási infrastruktúra pontos ismerete javíthatja a kutatóintézetek pályázati esélyeit az európai uniós tendereken - vélekedett a miniszter.

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a felmérés eredményét szakmai műhelyekben vitatják meg, az ott elhangzott információkkal segítséget nyújtanak majd a kutatás-fejlesztési stratégia kialakításában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Magyar gráfkutató nyerte a svéd matematikai díjat

Szemerédi Endre akadémikus, a gráfelmélet egyik legismertebb magyar szakértője szerdán veszi át az idén neki ítélt, félmillió svéd korona (13,7 millió forint) pénzjutalommal járó Rolf Schock-díjat Stockholmban, ahová családtagjai is elkísérték.

MTI Tech

Kutatók Éjszakája: emberi genomtól a robotfociig

Látványos kísérletek sokasága mutatja be a fizika és kémia csodálatos világát, a vulkánok rejtelmeit, a meteorológia titkait, az emberi genomot szeptember 26-án, az idén harmadszor megrendezendő Kutatók Éjszakáján.