szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Japánban már saját neve is van a szédüléssel, fejfájással, alvászavarokkal járó tünetegyüttesnek, amelyet többek között a zöld energiát előállító óriási szélkerekek okoznak. A szigetország környezetvédelmi minisztériuma vizsgálja a jelenséget.

Milyen mellékhatásai lehetnek
a zöld energiának?
© AP
A Newlaunches.com weboldal értesülései szerint a 40 éves Tsujosi Okawa és családja számolt be arról, hogy bizonyos testrészeikben fokozatosan elveszítették a tapintóképességüket, időnként szédülés tört rájuk, s alvászavaraik támadtak. Házuk mintegy 350 méterre áll a Gumihara szélfarmtól, s Okawáék azt vették észre, hogy ha nem otthon tartózkodtak, ezek a tünetek hamar elmúltak, ám hazaérésüket követően ismét kiújultak.

A japán Környezetvédelmi Minisztérium sejtése szerint a szélturbinák által kibocsátott alacsony-frekvenciájú zaj okozhatja a problémát. A 100 Hertznél kisebb rezgésszámú hangok már közel vannak az emberi fül érzékelésének határához – 20 – 20 000 Hz – ezért a turbinák zúgása sokszor nem is tudatosul a környéken élőkben. Hasonló zajt kelt, s így hasonló tüneteket produkálnak a légkondicionáló berendezések és az ipari kazánok. Erről olyan emberek számoltak be, akik ilyen környezetben dolgoznak.

Az Okawa-család kérésére akusztikau szakértők felméréseket végeztek a házban, s azt találták, hogy az alacsony-frekvenciájú hangok az egész épületben érzékelhető vibrációt okoztak. Bár a szakértők szerint ezek a hangok nem befolyásolják egészségi állapotukat, a család tagjai úgy döntöttek, hogy elköltöznek a környékről, egy olyan lakásba, ahol nyugodtan tudnak aludni. A Gumihara közelében élők a tünetegyüttest egyébként már el is nevezték szélturbina-betegségnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Mobil szélgenerátor és egykerekű a magyar formaterv-díjasok között

A Magyar Formatervezési Díj idei hat nyertes és öt különdíjas pályamunkája arról árulkodik, hogy egyre meghatározóbb a környezettudatos szemlélet a magyar tervezők körében - mutatott rá Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal és a Magyar Formatervezési Tanács elnöke kedden, a délutáni díjátadót megelőző budapesti sajtótájékoztatón, amelyen bemutatták az idei év díjazottjait.