szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Felszólította az Európai Bizottság kedden Ausztriát, hogy vonja vissza azokat a rendelkezéseit, amelyek értelmében az ország területén nem szabad bizonyos, génjeikben módosított kukoricaféleségeket termeszteni.

Az Európai Unió tagországai roppant megosztottak a jobb terméseredmények és a kártevőkkel szembeni ellenállóképesség növelése érdekében módosított génszerkezetű növények (GMO) termesztésével és forgalmazásával kapcsolatban. A tagállamok egy része és az Európai Bizottság az említett előnyök miatt támogatja ezeket a termékeket, míg egy másik csoport - benne Ausztria és Magyarország is - ellenzi termesztésüket, arra hivatkozva, hogy nem áll rendelkezésre elegendő tudományos adat, amely környezetvédelmi és egészségügyi szempontból kizárná a GMO-termékek kockázatait.

Ausztria tíz éve tiltja a szóban forgó kukoricaféleségek termesztését, és másfél éve tudományos eredmények bemutatásával igyekezett igazolni fenntartásait Brüsszelnél. Beadványában Bécs elsősorban eltérő agrárszerkezetére és a helyi környezeti adottságokra hivatkozott. Az unió élelmiszerbiztonsági ügynöksége azonban a bemutatott adatokat megvizsgálva decemberben úgy ítélte meg, hogy a jelenleg rendelkezésre álló tudományos tények nem támasztják alá az osztrák érvelést. Az ügynökség szerint "valószínűtlen", hogy a GMO-termékek káros egészségügyi vagy környezeti hatással járnának Ausztriában.

Az Európai Bizottság ennek alapján kérte Ausztriát a tiltó záradékok eltörlésére. A brüsszeli felszólítás javaslat formájában az uniós tagországok kormányait képviselő tanács elé kerül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Szelektíven ölnek a génmódosított növények

A genetikailag módosított (GMO) növények, amelyek a Bacillus thuringiensis toxinjának (Bt) segítségével pusztítják el kártevőiket, nem tesznek kárt ezek természetes ellenségeiben - derül ki egy amerikai kutatásból.

Bari Máriusz Tech

Életeket menthetnek a génmódosított állatok

Napjainkban az élettudományi kutatások egyik nélkülözhetetlen módszere a genetikailag módosított élőlények vizsgálata. Számos szakember egyre nagyobb lehetőséget lát arra, hogy ezt a technológiát az orvostudományban is hasznosítsák, hangzott el az ELTE Sajtóklub júniusi előadásán.

MTI Tech

Az egerekre hat a génmódosított kukorica, az emberekre nem

A genetikailag módosított kukorica fogyasztása hatással lehet az egerek szaporodására, közölték tanulmányukban osztrák kutatók, elutasítják azonban a környezetvédők figyelmeztetését, miszerint emberre is veszélyes lehet.

MTI Gazdaság

ISF főtitkár: egyre több génmódosított növény termesztése várható

Az utóbbi években a vetőmag-előállítás a hazai növénytermesztés meghatározó ágazatává vált, jelenleg a szántóterület három százalékán, 120 ezer hektáron termesztenek évente 240 ezer tonna vetőmagot mintegy 70-80 milliárd forint értékben – mondta Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter.