szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Ha csak annyiról lenne szó, hogy a képből hangalámondásos videót készítünk, az nem is lenne olyan nagy dolog.

Ha csak annyiról lenne szó, hogy a képből hangalámondásos videót készítünk, az nem is lenne olyan nagy dolog. Ám a CrazyTalk 6 ennél azért többet is ki tud hozni egy fotóból vagy rajzból, és nekünk legfeljebb egy mikrofonra lehet még szükségünk a programon kívül.
A program segítségével néhány kattintással készíthetünk például egy amúgy statikus portréból beszélő, mozgó, pislogó animációt. Egyszerűen importáljuk a képet a programba (vagy készítünk egy frisset a beépített webkamerával), kijelöljük rajta, hogy egészen pontosan hol helyezkedik el a képen a fej, rajta a száj és a szemek, és már mondhatjuk is a mikrofonba, amit a fotón szereplő kolléga, vagy éppen házi kedvenc szájába kívánunk adni. Ez persze csak a legegyszerűbb eset, a CrazyTalkban ugyanis akár komplett animált képregényt is összedobhatunk, és a fotón szereplőknek nemcsak a szája mozog, hanem pislognak, körbenéznek, bólogatnak, arckifejezést váltanak.

Elsőre tűnik csak bonyolultnak, egy óra alatt megbarátkozhatunk vele

Persze mindezt legjobban egy rajzolt, vagy 3D-ben renderelt karakterrel tudjuk kihasználni, de kutyánkról, macskánkról, vagy éppen magunkról is készíthetünk fotót, az eredmény meglepően élethű, de legalábbis mókás lesz.
Tegyük fel, hogy egy ismerősünket szeretnénk meglepni egy róla készült, animált fotóval. Nos, a fotó importálása után először is le kell vágnunk a felesleget, illetve ki kell egyenesíteni a képet. Ehhez minden eszközt megkapunk, sőt még a fényerőt, színeket is állíthatjuk.
A következő lépésben ki kell jelölnünk a fejet, illetve a szemek sarkait és a száj széleit.
Ezután egy fontos lépés jön: meg kell adnunk a fej dőlésszögét, illetve az orr méretét, stílusát. Utóbbi a kolléga esetében maradhat az alapértelmezett, de kutya, macska és Pinokkió estében azért már érdemes szöszmötölni egy kicsit. A fej szögét pedig mindenképpen jól határozzuk meg, különben egészen extrém eredményeket kapunk majd az animálásnál.

Mindent pontosan meghatározhatunk

Gyakorlatilag ezzel készen is vagyunk, már van egy animálható fejünk. Ha lecserélnénk a hátteret, használhatjuk a Background Mask Edition eszközt annak körbejelöléséhez, majd a Background Settings menüben megoldható a csere.
Ezután már csak át kell váltanunk a szkript-szerkesztőbe, és egy mikrofon segítségével rögzíteni a kívánt szöveget, vagy importálni egy hangfájlt. Sőt ha az angol szöveg is megteszi, a Windows Text-to-Speech lehetőségét kihasználva akár egy begépelt szöveget is felolvastathatunk. A program automatikusan szinkronizálja a hangot és a szájmozgást. Az élethűség kedvéért akár különféle arckifejezéseket is ráhúzhatunk a fotón szereplőre, aki így lehet mérges, vidám, holtrészeg stb.
Ha ennél gyorsabb eredményre vágyunk, használhatunk kész szkripteket is, például kellemes karácsonyi ünnepeket kívánhatunk, vagy bőszen „Hasta la vistázhatunk" egyetlen kattintással.

A szem a lélek tükre...

A végeredményt exportálhatjuk különféle videoformátumokba, optimalizálhatjuk az internetre, készíthetünk belőle interaktív webes widgetet, vagy éppen azonnal megoszthatjuk a YouTube-on.

Újdonságok a 6-os verzióban
Az élethűség szempontjából az egyik legfontosabb újítás, hogy a program immár nemcsak az arcot, hanem a hajat vagy állatoknál például az elálló füleket is hajlandó a készülő karakterhez rendelni, így a fej mozgása sokkal élet hűbb lesz, nem marad egy helyben az illető fejének többi része az archoz képest. Ehhez a Detailed Facial Mode opciót kell csak bekapcsolnunk, majd jelölni a körvonalakat.
Kapunk egy részletes szem- és szájszerkesztőt, így akár az is megoldható, hogy a képen látható fazon körbenézzen, ráadásul így pillanatok alatt lecserélhetjük az eredeti szemet mondjuk horrorisztikusra. Bár ezek az „álszemek" nem mindig illeszkednek tökéletesen, azért van rá esélyünk, hogy használni tudjuk őket, mivel szinte minden részletükben testre szabhatók. A szájnál ugyanígy próbálkozhatunk a különféle beállításokkal (fogazatok, nyelv stb.), hogy minél élet hűbb legyen a végeredmény.

Az új verzió sokoldalú timeline-t is kapott, amelyen ezentúl már a kameramozgást is állíthatjuk, és mivel most már akár több karaktert is animálhatunk egyszerre, adott esetben egy teljes kis filmet összedobhatunk a programmal (ehhez extra segítség a rengeteg beépített különleges effekt: fények, villámok, eső, robbanás stb.)
A timeline egyébként más szempontból is fontos, nevezetesen itt akár másodpercre pontosan is tudjuk változtatni a mozgásokat, így ha például a program egy adott hangot nem megfelelően ismert fel, utólag is lecserélhetjük a hanghoz tartozó mozdulatokat.
Ugyancsak itt tudunk saját mozdulatsorokat összehozni a kész szkriptek helyett, és zenei aláfestést is importálhatunk a mozihoz.

Mindent egybevetve, a CrazyTalk 6 segítségével gyakorlatilag pillanatok alatt tudunk mókás és egyben látványos, beszélő animációkat kreálni egyszerű fotókból vagy rajzokból. Előbbiek esetében inkább saját és környezetünk szórakoztatására alkalmas a dolog, de egy rajzolt, vagy 3D-ben renderelt figura arcának animálása akár professzionális felhasználásra is kiváló. A program nem ingyenes, a Standard változat 70 dollárért, a Professional pedig 180 dollárért lehet a miénk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!