szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jól képzett zenészeket vizsgálva arra a következtetésre jutottak német neurológusok, hogy az ujjtechnika az emlékezet építőköveiben rögzül, és bármikor előhívható.

Lipcsei és würzburgi kutatók szerint a bonyolult mozdulatok mintájának modulokba rendezése lehetővé teszi az agy számára, hogy gyorsan előhívja a mozdulatsort. Így energiát és időt spórol, a zenészek pedig virtuózzá lehetnek általa. Az összetett mozdulatsorok ellenőrzése és tárolása mikéntjének feltérképezésére a kutatók kilenc hegedű- és hat zongoraművész kézmozgását figyelték meg. A zenészek próbagyakorlatokat játszottak, a szakemberek bal kezük mozdulatait jegyezték fel.

Ezek után a muzsikusok fejére helyezett mágneses eszközzel spontán ujjmozgásokat idéztek elő. A vizsgálat felfedte: a spontán mozdulatok ugyanazokból a mintákból építkeztek, amelyeket a zenészek játékukhoz elsajátítottak. A zenei képzettséggel nem rendelkező 17 emberen elvégzett ugyanilyen vizsgálat teljesen más eredményt hozott - derült ki a Current Biology című folyóiratban közzétett tanulmányból. A kutatók a zenészek intenzív képzésével magyarázzák a jelenséget, amelynek során az agy felismer mozdulatokat, és felépíti az egyes elemekből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Galilei két ujját is kiállították

Galileo Galilei két ujját - amelyeket a holttestről a XVIII. században távolítottak el - állította ki a firenzei Tudománytörténeti Múzeum abból az alkalomból, hogy az itáliai csillagász nevét vette fel.