Brit asztrofizikus kapta a Templeton-díjat

Martin Rees brit asztrofizikusnak, a Royal Society korábbi elnökének ítélték oda a világ egyik legrangosabb vallási elismerését, az 1,6 millió dolláros pénzösszeggel járó Templeton-díjat - jelentette be szerdán a John Templeton Alapítvány.

  • MTI MTI
Brit asztrofizikus kapta a Templeton-díjat

A kiemelkedő vallási és spirituális eredményekért adományozandó Templeton-díjat 1972-ben alapította Sir John Templeton (1913-2008) presbiteriánus üzletember. Az alapító szándékai szerint a díj amolyan vallási Nobel-díjként funkcionál, csak élő személy nevezhető, a győztes személyéről kilenctagú nemzetközi tanács dönt. Ez a világ legnagyobb összegű olyan díja, amelyet csak egyetlen személy kaphat meg. Az alapító szándéka szerint a díj anyagi jutalma nagyobb a Nobel-díjjal járó összegnél, hogy jelezze, a hit területén elért eredmények nagyobb hatásúak a tudományos eredményeknél.

Martin Rees, aki deklaráltan nem vallásos, az indoklás szerint az elismerésben kutatásainak "természete" miatt részesült, amelyekkel a lét legalapvetőbb kérdéseit igyekszik megoldani. A 68 éves Rees, a világ egyik leg elismertebb kozmológusa, a Cambridge-i Egyetem professzora a fekete lyukak, a galaxisok és a nagy energiájú asztrofizika számos kulcskérdésével foglalkozik. A díjazott az AP hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy mindig is az olyan nagy kérdések izgatták, amelyekre nincs válasz. Közülük az egyik legizgalmasabb, hogy az univerzum fizikai törvényeit a jelek szerint az élet fenntartására "szabták". Akár egy parányi elmozdulás az úgynevezett univerzális állandókban (konstansokban) teljesen lakhatatlanná tehetné a világegyetemet.

A Csak hat szám című könyvében, amelyben Rees az univerzumot alakító erőkkel foglalkozik, a szerző bemutatja, miként határozza meg csupán hat, az ősrobbanásba "vésett" szám a fizikai világegyetemet. Mi több, a kozmikus evolúció rendkívül érzékeny ennek a hat számnak az értékére. Ha közülük csak egy is más lett volna, nem léteznének sem a csillagok, sem az élet.

Mint kifejti, a tökéletes "hangolás" sokkal inkább a puszta véletlen műve, mint egy jóságos teremtő érdeme. Véleménye szerint más univerzumok végtelen sokasága létezhet, ahol egészen más lehet a konstansok "kiosztása". Ennek következtében létezhetnek olyan világok, amelyek "túl sterilek" az élet fenntartásához, mások pedig igen rövid életűnek bizonyulhatnak. "A mi világunk pont megfelelő" - jegyezte meg Martin Rees.