Dél-Amerika legősibb textilmaradványait azonosították

Dél-Amerika legősibb, mintegy tizenkétezer éves kötél- és textilmaradványait azonosították szénizotópos kormeghatározással amerikai szakemberek.

  • MTI MTI
Dél-Amerika legősibb textilmaradványait azonosították

A különleges leleteket harminc évvel ezelőtt fedezték fel a perui Andok egyik barlangjában, és bár a mellettük talált tárgyakról egyértelműen bebizonyították, hogy tizenkétezer évesek, a textil- és kötélmaradványok pontos korát csak most sikerült meghatározni - mondta a kutatás vezetője, Edward Jolie, a pennsylvaniai Mercyhurst College régésze.

A legújabb szénizotópos kormeghatározási eljárás eredményei szerint az anyagdarabok 12 100-11 080 évesek - ismertette a kutatócsoport eredményeit az EurekAlert tudományos hírportál. "A textilek kormeghatározásával sikerült bebizonyítanunk azok ősi eredetét, és segített pontosítani az Andok magasan fekvő területeinek meghódítására irányuló első portyázások időpontját" - mondta a szakember.

A textilmaradványok között lévő szövetdarabokat valószínűleg táskaként, vagy a barlang falainak, aljának beterítéséhez, esetleg ágyneműként használhatták az alacsonyabban fekvő területekről a magaslatok felfedezésére induló első portyázók. Ezeknek a periodikus felfedező körutaknak a nyomán születtek meg később az első települések, amelyeket a felmelegedés és a gleccserek visszahúzódása miatt feljebb költöző telepesek hoztak létre.
 
A Current Anthropology című folyóirat áprilisi számában megjelent tanulmány szerint a barlangban talált növényi maradványokból arra lehet következtetni, hogy a területen szövéssel is foglalkoztak. Ami azt jelentheti, hogy az első magaslati portyázók között nem csupán férfiak, hanem nők is voltak. A szakemberek szerint ennek az alátámasztásához további vizsgálatokra lesz szükség.

A mai Peru területén a Kr.e. 14-13. századtól gyűjtögető, halászó-vadászó életmódot folytató népek éltek. A térségben az első földművelő kultúrák megjelenésére utaló leletek a Kr.e. 7. évezred első feléből származnak.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.