szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Földhöz hasonló 86 bolygón kutatják az élet nyomait amerikai tudósok egy Nyugat-Virginiába telepített óriás rádióteleszkóp segítségével egy új program keretében - jelentették be a hét végén csillagászok.

A teleszkóp a héten kezdte meg a megfigyelést és az adatgyűjtést napi huszonnégy órában a NASA, az amerikai űrkutatási hivatal által a Kepler-program keretében összeállított listáról kiválasztott 86 bolygó mindegyikén.

A Kepler-program során februárban 1235 exobolygót (idegen csillagok körül keringő vagy extraszoláris bolygót) fedeztek fel, amelyeken potenciálisan előfordulhat élet.

A program az 1980-as évek közepén indított SETI (Földönkívüli Intelligencia Kutatás) misszió része. A SETI a múlt hónapban jelentette be, hogy költségvetési megszorítások miatt korlátozza a 42 antennás Allen Telescope Array (ATA) interferometrikus rádióteleszkóprendszer működését.

A csillagászok remélik, hogy a nyugat-virginiai Green Bankbe telepített teleszkóp – ha nem is pótolhatja az ATA-programot – de értékes információkkal szolgálhat azokról a bolygókról, ahol lehetséges az élet.

A program várhatóan egy évig tart, és egymillió amatőr csillagász vesz benne részt az adatok személyi számítógépen történő feldolgozásával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Az űrben is lehetne szülni

Nincs akadálya annak, hogy valaki a világűrben, Föld körüli pályán teherbe essen, vagy szüljön; mindezt nem zavarja sem a súlytalanság, sem az egyéb űrbeli körülmények, csak a fokozott háttérsugárzás - mondta Valerij Bogomolov, az Orosz Tudományos Akadémia Orvosbiológiai Intézetének igazgatója csütörtökön Moszkvában.

MTI Tech

Az eddigi legnagyobb műszert küldik fel az űrállomásra

Útnak indul tervek szerint pénteken az Endeavour amerikai űrsikló fedélzetén a 16 ország tudósai által megalkotott Alfa Mágneses Spektrométer (AMS), az az óriási méretű antianyag-detektor, amelynek feladata az lesz, hogy a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) csatlakoztatva segítse az univerzum titkainak megfejtését.