szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Parancsolni a villámoknak: e képesség ősidők óta foglalkoztatja fantáziánkat. Már az ősember is félve tisztelte a villámok erejét, az ókorban istenek hatalmát vélték felfedezni bennük, később varázslóknak tulajdonították a villámok iránytásának bűvös képességét. Ma is számtalan helyről köszönnek vissza a popkultúrában a villámokat szóró szuperhősök.

A villámoknak parancsoló karakterek általában negatív szereplői a köréjük szőtt történeteknek, amelyekben az a közös, hogy ösztönös félelemre építenek. A Csillagok háborújának Sith lovagjaitól kezdve a szuperhősökkel foglalkozó sorozatokon át a két legnépszerűbb képregény-univerzumig, a villámok a gonoszok kedvelt eszköztárába tartoznak: mára talán a legtöbbet használt szupergonosz-sablonnak számítanak.

Számtalan főgonosz szuperképessége, hogy használni tudja az elektromosságot, például Palpatine (Csillagok Háborúja), Electro (Marvel), Doctor Light(Marvel), Lightning Lord (DC), Elle Bishop (Heroes), Dr. Doom(DC), Living Lightning(Marvel), Weather Man (DC) - csak néhány név a sok közül. Ritka, ha valamelyik szuperhős a pozitív oldalon hívja harcba a villámok erejét. Íme, néhány példa:

wikipedia

Thor, Odin fia (1965): Apjával együtt a Marvel képregény-univerzum harcos isteneit képviseli. A két karakter a skandináv mitológiából származik, lakhelyük a világfa Asgard ága, ahol a Valhalla aranycsarnokából vigyázzák a rájuk bízott világokat.

Thor az északi mitológia és a Marvel univerzum szerint is a legnépszerűbb isten az emberek körében, a viharnak és mennydörgésnek is parancsol. Ő az emberi faj elsőszámú védelmezője, aki Mjölnir nevű kalapácsával szór villámokat ellenfeleire.

 

wikipedia

Flash – Villám: Barry Allen egy baleset során válik a szuperhőssé. Villámcsapás következtében vegyszerek borulnak rá egy laboratóriumban, így lesz a kutató-rendőrből Villám, a leggyorsabb igazságosztó.

Villámokat ugyan nem szór, nevét villámgyors mozgása, gondolkodása és beszéde után kapta.

 

 

wikipedia

Black Lightning – A Fekete Villám (1977): Jefferson Pierce az első fekete bőrű szuperhős a DC univerzumban, miután az első képregény annyira sértő volt a feketékre nézve, hogy sosem jelenhetett meg.

A Fekete Villám karakterének veleszületett képessége, hogy elektromágneses mezőket gerjeszt maga körül, villámaival képes bénítani és ölni. Képességét kezdetben New York utcai bandái, később a világot fenyegető gonosz ellen használja híres szuperhősök oldalán harcolva. Egy alkalommal még Superman szívét is újraindítja villámok segítségével.

 

wikipedia

Storm – Vihar (1975): Az első színesbőrű női karakter az X-Men képregényekben, megjelenése nem véletlenül tehető a hetvenes évek végére. Ezidőtájt kezdett foglalkozni az ENSZ az időjárás manipulálásának lehetőségeivel, különös tekintettel az időjárás irányításának fegyverként való felhasználására. (Az erre vonatkozó tiltó egyezményt 1977-ben írták alá Genfben.) A kenyai származású lány az időjárás minden elemét képes irányítani, ezzel pedig a legerősebb mutánsok egyikének számít az X-Men világban. Képességeit hangulata befolyásolja, mérgében villámokat, tornádókat gerjeszt, jókedvében akár derűs napsütést is varázsol (a moziban játszott X-Men: Az Elsők című filmben még nem szerepel). Havoc viszont szerepel: ő nagyenergiájú fénynyalábokat lő ki magából, és speciális energiaszint-szabályzó ruhájának köszönhetően akár enyhe fejfájást kiváltó gyenge sugarakat is képes előidézni a pusztító plazmasugarakon kívül.

wikipedia

A tudományos-fantasztikus irodalom minden elképzelhető formában felhasználta már a villámok erejét. De mi kellene ahhoz, hogy valakinek ez valóban sikerüljön? Egy villám 500 millió Joule energiát jelent, aminek előállításához az emberi testnek 120 ezer kalóriára lenne szüksége. Ez a mennyiség hatvanszorosa annak, amennyit naponta a szervezetünkbe juttatunk. Mégsem reménytelen a helyzet: ha sikerülne szervezetünben fúziós reaktort működtetni és akár egy grammnyi anyagot teljes egészében energiává alakítani, az 90 trillió Joule energiát jelentene, amiből akár 18 millió villámot is képezhetnénk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Mi történik az emberi testben, ha belecsap a villám?

A villámcsapás ezredmásodpercek alatt végigfut a testfelületen, néha csak megtépi a ruházatot, némi égési sebet vagy felületes sérülést hagy maga után, esetleg még azt sem. De súlyos sérülést vagy azonnali halált is okozhat. A túlélés nagyban függ attól, hogy kap-e azonnali segítséget a villámsújtott ember.

Szegő Iván Miklós Tech

A rejtélyes zseni, aki megszelídítette a villámokat

Nikola Tesla a XIX. és XX. század fordulójának egyik legnagyobb jelentőségű feltalálója és tudósa volt, akinek – sok egyéb, sokkal fontosabb találmány mellett – mesterségesen sikerült villámokat keltenie.

hvg.hu Tech

14 hiedelem a villámlásról: melyik igaz?

Tényleg nem szabad fa alá állni, ha villámlik? Megvéd-e a villámlástól, ha beülünk az autóba? Veszélyes-e viharban futni, biciklizni vagy villámláskor telefonálni, zuhanyozni? A leggyakoribb, villámcsapással kapcsolatos tévhiteket és hiedelmeket próbáltuk megerősíteni vagy megcáfolni.

hvg.hu Shake

Lenyűgöző hollywoodi villámlások

A villámlást mint égi tüneményt a szórakoztatóiparban számos alkalommal felhasználták magasztos célokra. Időutazás, női gondolatok érzéklete és egyéb szemfényvesztések.

hirado.hu Itthon

Villámveszély: egyre jobban félnek az emberek

Hárommillió forint pluszköltséget jelentett az eddigi viharok utáni takarítás a közterület-fenntartónak: folyamatosan tisztítják a csatornákat is, de az állandó esővíz újabb hordalékkal tömíti el őket. Az országban az elmúlt években alig szereltek fel villámhárítót, mert nem kötelező, most viszont egyre többen kérnek, mert az utóbbi időben több ház is kigyulladt a villámcsapás miatt.