szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ötezerből több mint 3500 facebookozó megbukott kanadai kutatók tesztjén. A kísérlet során a világ legnagyobb közösségi oldalán az ismerősgyűjtő programok nem csak barátokat gyűjtöttek, de az illetők adatait is megszerezték.

Sokaknak státuszszimbólum az ismerőseik nagy száma a Facebookon, és nem is nagyon gondolkodnak, visszaigazolják-e, ha valaki bejelöli őket. Pedig nem minden kérés érkezik valós személytől. 

MTI Fotó: Soós Lajos
Az úgynevezett közösségi botok – beépülve a közösségi oldalakba – legitim, hús-vér felhasználónak tűnnek, az emberi viselkedést másolják.

A kanadai British Columbia Egyetem kutatói 102 programot engedtek szabadon a közösségi hálón, és megfigyelték, mi történik. Főképp azt vizsgálták, a Facebook biztonsági rendszere felismeri-e a csalást, és hogy emberek helyett robotprogramok gyűjtenek adatokat – áll a Spiegel hírében.  

Céljuk az volt, hogy a közösségi botok a lehető legtöbb ismerőst gyűjtsék össze – és a lehető legnagyobb adatbázist állítsák össze. Az automata ismerősgyűjtés nyugtalanítóan sikeres lett. Ötezer, véletlenül kiválasztott Facebook-felhasználó közül 19 százalék gond nélkül visszaigazolta már az első kérésre, hogy ismeri a botot. Amikor másodjára is próbálkozott a rendszer, már további 59 százalék barátkozott az automatákkal. A kísérlet végére 3517 facebookos ismerőst gyűjtöttek be az automaták és 250 gigabájt adatot mentettek le. 

Facebook
A Facebook hamis profilok kiszűrésére létrehozott IT-biztonsági rendszere ugyanakkor a tesztprogramok 80 százalékát valós felhasználónak ítélte és hagyta működni a rendszerben. A maradék húsz százalék is csak azért lett gyanús nekik, mert néhány felhasználó spamként jelentette az üzeneteit.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Összefogott a Facebook és az eBay – még több pénzt költhetünk

Partneri megállapodást kötött a világ legnagyobb közösségi oldala és az eBay. Lehet, hogy gigantikus webáruházzá alakul a Facebook? Óvatosabb elemzők szerint a „szeretem” gombot kiváltó „megveszem”, „akarom”, „már megvan”, „ajánlom” gomb nem feltétlenül hoz forradalmi változást.

hvg.hu Gasztro

Top10: ezek az italok vezetnek Facebookon

Miközben az italfajták tekintetében nincs hiány a Facebookon, a rajongók számát tekintve annál inkább: a toplista adatai szerint az alkohol márkák nem hasítanak ki akkora szeletet a közösségi oldal táborából, mint amekkora forgalmat generálnak a kiskereskedelemben és a szórakozóhelyeken.

MTI Tech

A Facebook megváltoztatja az agyat?

Közvetlen összefüggést találtak kutatók a Facebookon lévő ismerősök száma és bizonyos agyterületek mérete között, alátámasztva azt a hipotézist, amely szerint az internetes közösségi oldalak használata képes változásokat előidézni az emberi agy szerkezetében. De az is előfordulhat, hogy akinek az agyában bizonyos régiók nagyobbak, több kapcsolatot tud teremteni és fenntartani.

MTI Világ

Ultimátumot adtak a Facebooknak a németek

A magánadatok védelmében élenjáró Németország november 7-ig adott határidőt a Facebooknak, hogy arcfelismerő rendszerét módosítsa a német és európai jognak megfelelően.