szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kipusztulás szélén álló faj megmentése érdekében az európai állatkertek tenyészprogramot indítottak, Nyíregyházán most született meg az első utód - mondta Révészné Petró Zsuzsa, a sóstógyógyfürdői állatpark sajtóreferense.

A bikafejű cápa Észak-Amerika nyugati partvidékén, a Kaliforniai-öbölben élő aljzatlakó cápafaj. A kifejlett egyedek egy méter hosszúak, jellemző rájuk a hátukon található nagy és erős tüske, melyet védekezésre használnak. Az ivarérett egyedek 2-10 méter mélységben sziklás területeken élnek, míg a fiatalok akár 40-150 méter méteres mélységben, a homokos aljzatú területeken fordulnak elő.

MTI / Balázs Attila

Az állatok főként puhatestűeket, csigákat, kagylókat, valamint rákokat esznek, de a tengeri sünöket is előszeretettel fogyasztják. A bikafejű cápa - ellentétben a többi, elevenszülő, illetve álelevenszülő cápákkal - tojásokkal szaporodik. A faj különlegessége, hogy egyike azon cápáknak, amelyekre jellemző a szülői gondoskodás, ugyanis a tojás lerakása után a nőstény a szájába veszi azt, és elrejti egy üregbe a ragadozók elől.

Az utódok a környezeti viszonyoktól függően 6-10 hónap alatt kelnek ki és 15-17 centiméteresen látják meg a napvilágot. A Nyíregyházi Állatparkban mesterséges körülmények között zajlott a keltetés, a kis cápabébit a gondozók nevelik.    

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Fotók: izgalmas állatok érkeztek Szegedre

Két érdekes és különleges állat, egy hím észak-kínai leopárd (Panthera pardus japonensis) és egy nőstény kétujjú lajhár (Choloepus didactylus) érkezett a közelmúltban a Szegedi Vadasparkba.