szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rákos áttétek kialakulását vizsgálják az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatói, akiknek friss eredményeit rákgyógyszerek kifejlesztésében használhatják. Az Amerikai Tudományos Akadémia folyóirata, a Proceedings of National Academy of Sciences online kiadásában jelent meg az a közlemény, amelyben egy kalcium-kötő fehérje, az S100A4 és egy ún. nem-izom miozin közötti kölcsönhatás szerkezeti hátterét tárta fel Nyitray László kutatócsoportja.

Az S100A4 - korábbi nevén metasztazin -, aktív szerepet játszik tumor áttétek képződésében, valamint a reumás ízületi gyulladás kialakulásában. Korábban kimutatták, hogy a metasztazin-szint emelkedése fokozza a sejtek migrációs képességét, méghozzá érdekes módon úgy, hogy szabályozza az egyik nem-izom miozin forma által kialakított filamentumokat. Az viszont eddig ismeretlen volt, hogy milyen módon kötődik az S100A4 a miozin farokrészéhez és miként esnek szét a miozin filamentumok a kötődés hatására.

ELTE
Az ELTE-s kutatócsoportnak sikerült az S100A4 és egy miozin peptid komplexének atomi felbontású szerkezetét meghatározni és magyarázatot adni a miozin filamentum szétesés mechanizmusára. Korábban is felvetődött, hogy az S100A4 gyógyszer-célpont fehérje lehet, de az eddigi kísérleteket nehezítette, hogy nem volt ismert az S100A4 és a hozzá kötődő fehérjék nagyfelbontású szerkezete. A szerkezet ismeretében lehetőség nyílhat olyan molekulák keresésére és tervezésére, amelyek az S100A4-miozin kölcsönhatás gátlásán keresztül a tumor metasztázisok és a reumatoid artritisz kezelésére alkalmas gyógyszerré fejleszthetők. Az ELTE-munkacsoport alkalmazott kutatási együttműködést tervez egy magyarországi biotechnológiai céggel a fenti elképzelés megvalósítására.

A kísérleti munka nagy részét Kiss Bence PhD-hallgató végezte Nyitray László, a Természettudományi Kar Biokémiai Tanszék vezetőjének kutatócsoportjában, együttműködésben a Göteborgi Egyetem Kémiai és Molekuláris Biológiai Tanszékén Katona Gergely kutatócsoportjával. A kutatás az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg (a támogatás száma TÁMOP 4.2.1/B-09/1/KMR-2010-0003).
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Rákkutatási minták sérültek meg a viharban

A nemzetközi rákkutatás egyik legfontosabb forrásául szolgáló dán biobank akár egymillió sejtmintája is megsérülhetett a viharos eső miatt Koppenhágában, a vihar egy évvel vetette vissza a tudósokat.

MTI Tech

Grafének: dél-koreai-magyar csúcstechnológia a rákkutatásban

Rákkutatással és az anyagtudomány legígéretesebb ágának tekintett grafénkutatásokkal foglalkozik majd az a két laboratórium, amelyek létrehozásáról megállapodást írt alá szerdán Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és Min Dong-Pil, a felfedező kutatásokat támogató Koreai Alapkutatási Tanács elnöke.

hvg.hu Plázs

Rákkutatás: elhallgatják a rossz híreket

Az orvosok is gyakran hagyatkoznak az egészségügyi lapok beszámolóira, amikor egy betegség kezelési módjai után néznek. A tudósítások általában a terápiák meglepő sikereiről számolnak be, ám csak ritkán foglalkoznak a kudarcokkal.

hvg.hu Plázs

Mérföldkő a rákkutatásban: hogyan változik a tumor?

A rákos sejtek mutálódnak a daganatos folyamat terjedése során - jelentették be kanadai tudósok, akik vízválasztónak nevezték a felfedezést a tumorok gyógyítása szempontjából. A vizsgálatról a Nature legfrissebb számában számolnak be a kanadai British Columbia Cancer Agency (BCCA) rákkutatói.