szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem véletlen, hogy viszonylag rövid idő alatt óriási népszerűségre tett szert az „ingyenes” üzenetküldő szolgáltatás, a Whatsapp. Az alábbiakban sok érdekesség kiderül róla.

Ha egy termék valóban jó, annak hamar híre megy (különösen a netes világban), és akkor még marketingre sem kell költeni. Így van ez a Whatsappnál is, oly annyira, hogy még egyetlen dollárt sem költöttek a reklámozására, nincsenek benne hirdetések, ehhez képest tavaly Valentin-napon 19 milliárd dollárért vásárolta fel a Facebook. (Csak összehasonlítás-, illetve érdekességképpen: a NASA 2014. évi teljes költségvetése 17 milliárd dollár volt.)

De akkor honnan vannak a bevételek? Nos abból, hogy az ingyenesség a legtöbb országban csak az első évben igaz, utána már évi 1 dollárba kerül a használata, de ez az összeg valószínűleg senkit sem ver majd a földhöz. Azonban ha ezt az 1 dollárt beszorozzuk a felhasználók számával (2015 áprilisában 800 millió aktív használója volt a Whatsappnak, és naponta egymillióan csatlakoznak hozzá), máris kiderül, miért is ért annyit a cég a Facebooknak.

Az üzenetküldő szolgáltatás jelenleg 32 nyelven érhető el, különféle mobilplatformokon. Naponta mintegy 30 milliárd üzenetet küldenek és fogadnak, több mint 700 millió fényképet osztanak meg és 100 millió videoüzenetet küldenek. Egy felhasználó hetente átlagosan 195 percet tölt el a Whatsappal.

Whatsapp

A felhasználók 72 százaléka mindennap megnyitja a Whatsappot, és egy átlagos felhasználó 23-szor nézi meg naponta az üzenetküldőt. Az interneten megosztott szelfik 27 százaléka a Whatsappon keresztül ér célba. Persze nem mindenki kedveli a szolgáltatást, a Forbes előrejelzése szerint 2012 és 2018 között 386 milliárd dollár bevételtől esnek el a távközlési cégek az üzenetküldő „jóvoltából”.

Időnként izgalmak is voltak a Whatsapp életében: 2012 januárjában például eltűnt az alkalmazás az App Store-ból, négy nap múlva azonban visszakerült, és egy technikai probléma miatt a windowsos alkalmazás-áruházból is hiányzott néhány napig. Tavaly márciusban egy komoly biztonsági rést fedeztek fel benne, amelyen át a hackerek hozzáférhettek az üzenetekhez.

Ha további érdekességekre is kíváncsi a legnépszerűbb üzenetküldővel kapcsolatban, keresse fel ezt az angol nyelvű oldalt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!