szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lánya lett az első női egyetemi tanár Angliában, róla mintázták Sherlock Holmes ősellenségét és munkáságát használva sikerült megfejteni a nácik titkos kódját.

Ma 200 éve, hogy megszületett George Boole, a modern számítástechnika elméleti alapjainak megteremtője. A Google a kereső mai logójával tiszteleg emléke előtt, a heavy.com pedig összeszedte azt az 5 tényt, amit csak kevesen tudnak róla.

1. 16 évesen tanár lett

Boole az angliai Lincolnban született, John Boole cipész és Mary Ann Boole szobalány fiaként. George a család anyagi helyzete és társadalmi rangja miatt csak szerény oktatásban részesült, ám kivételes intelligenciájának köszönhetően 16 évesen már szülővárosának iskolájában taníthatott. 19 évesen saját iskolát alapított, majd 34 évesen Írországba költözött, hogy a mai Corki Egyetem első matematikaprofesszora legyen.

2. Öt lánya volt

1855-ben vette el feleségül Mary Everestet, aki aktívan segítette Boole munkásságát, a férje halála után elméleteire alapozott ismeretterjesztő könyvet adott ki. Házasságukban öt lányuk született: Mary Lucy Margaret, Margaret, Alicia, Lucy Everest és Ethel Lilian.

Alicia Boole apja nyomdokaiba lépve matematikus lett, Lucy Everest Boole pedig az első női egyetemi tanár volt Angliában. Ethel Poole a lengyel tudós Wilfrid Voynich felesége lett, és már férjezett nevén adta ki A Bögöly című regényét.

University College Cork

3. Neki is köszönhető a nácik legyőzése

Boole-t az informatikában az információs kor atyjaként emlegetik, nem véletlenül. Munkásságával – elsősorban az által kidolgozott, nevét is viselő Boole-algebrával – lerakta a modern számítástechnika alapjait. A logika algebrai rendszerét az 1854-es A gondolkodás törvényei című könyvében fogalmazta meg. Boole szerint a kijelentések igazak vagy hamisak lehetnek, ezeket pedig olyan logikai műveletekkel lehet kombinálni, mint az és, vagy, valamint a negáció (tagadás).

80 évvel később ugyanezt az elméletet felhasználva alkotta meg a világ első számítógépét Alan Turing is. Turing az igaz és hamis állítások megkülönböztetésére az áramkörök feszültségszintjét használta. Mindez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a szövetségesek megnyerjék a második világháborút.

4. Halála előtt homeopátiával kezelték

Boole fiatalon, 49 éves korában halt meg Írországban. A tiszteletére létrehozott emlékoldal szerint november 24-én az egyetemre menet egy felhőszakadás miatt bőrig ázott, az órát pedig vizes ruhában tartotta meg. A gyenge immunrendszere miatt gyorsan megbetegedett, felesége pedig homeopátiával kezelte: azzal, hogy vizes ágyba fektette, akaratlanul is erősítette a betegségét, ami végül Boole korai halálához vezetett.

5. Róla mintázták Sherlock Holmes ellenségét

Des MacHale, a Corki Egyetem professzora, George Boole életrajzírója szerint a matematikusról mintázták James Moriarty-t, Sherlock Holmes ősellenségét. MacHale szerint Arthur Conan Doyle Boole előtt tisztelegve alkotta meg a karaktert. Doyle először egy másik írótól, H. G. Wellstől hallott a matematikusról, majd rajta keresztül vette fel a kapcsolatot Boole feleségével. Mary Everest segített az írónak, hogy közelebből is megismerhesse férjét és munkásságát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!