szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormányzati állítással szemben, a mobil és internetszolgáltatók adott esetben nem titkolják a biztonsági szolgálatok elől, hogy ki kit hív és milyen üzenetet küld el kinek a megfigyelt mobiljáról. A Skype és társai ellen azonban törvénnyel is tehetetlen.

A terrorizmus elleni harcra hivatkozással csütörtökön a kormány elfogadott egy, a "megelőzést és az információáramlást segítő" törvény-, illetve alkotmánymódosító csomagot. Ha a pakk átmegy a parlamenten, adott esetben állandó  bankszámlaellenőrzést tenne lehetővé, de azt is, hogy az információs csatornák korlátozását rendeljék el. Valamint - jelentette be Pintér Sándor belügyminiszter  - a magánszektor által kódolt adatszolgáltató eszközöket (telefon, net) is ellenőrzés alá kell vonni ennek érdekében.

Ehhez még meg kell írni a szükséges törvényt, de ha az meglesz (és ez biztosan így alakul), akkor a teljeskörű telefonos és internetes "lehallgatás" voltaképpen egyszerű rutinfeladattá válik. Ez gyakorlatilag, bírói felhatalmazással ma is így van, de a belügyminiszter szerint az új szabályozással azt az akadályt is eltakarítják majd az útból, hogy "van olyan szolgáltató", amely az említett forgalmát titkosítja - és erre eztán nem lesz lehetőség.

Pintér Sándor szerint a szigorítással eltakarítják az útból azt az akadályt hogy van, aki nem teljesen működik együtt...
MTI / Máthé Zoltán

A bejelentéseket követeően a szektor több szolgáltatóját is megkerestünk ez utóbbival kapcsolatban: ugyan árulák már el, melyikükről beszélhetett a miniszter. Egyikük sem tudott olyan hazai szolgáltatóról, amelyik adott esetben  - tehát: kellő jogi felhatalmazással érkező titkosszolgák felszólítására - ne adna hozzáférést a kért csatornákhoz, adatokhoz.

Titkosítani ugyanis nem a szolgáltatók titkosítják a forgalmukat a felderítők-lehallgatók elől, hanem azok a cégek, melyek a sokak által használt, ún OTT (over-the-top) alkalmazások, gyártói. A Viber, Skype, WhatsApp stb. azonban nem olvasható-látható a szolgáltatók által sem. Ezek a programok amúgy is sok borsot törnek a hagyományos GSM-szolgáltatók orra alá, mivel jelentős bevételkiesést okoznak náluk azzal, hogy az ingyenesen használható programokkal ugyanúgy lehet telefonálni - üzenetet küldeni, mint a "klasszikus" mobilon. Egyszerű internetes adatforgalomként jelennek meg a GSM -álózatokon, s mivel lényegesen olcsóbak így a felhasználó számára, népszerűségük folyamatosan nő.

MTI / EPA / Laurent Dubrule

Nota bene: a hazai mobilhálózatokat eleve úgy tervezték, hogy a polgári titkosszolgálat - megfelelő felhatalmazás birtokában - hozzáférhessen mindenhez, ami hang-, és adatszolgáltatásként a Telekom, Telenor, Vodafone hálózatán kereszül megy. Mivel azonban az említett szolgáltatóktól gyakorlatilag függetlenül írt és működő internet alapú hangszolgáltatás megerősödött - és a mobilszolgáltatók, ahogyan az egyik forrás fogalmazott: "ez esetben csak csövek", önmagában az, hogy a kormány több titkosszolgát küldene a mobilszolgáltatókhoz, a felvázolt teljeskörű betekintésre nem nyújt majd megoldást.

Ha eggyel magasabb szinten is, de lényegében erről szól az Apple vs. FBI erőfitogtatás és per is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!