szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tudományos szempontból szerencsés egybeesést eredményezett egy indiai szélturbina leégése, ugyanis a DNS-hez hasonló szerkezetben kezdett füstölni.

Ez a videó egy hétköznapi baleset is lehetne, de technikai-tudományos szempontból több ennél. Az indiai Palladam városában történt, hogy leégett egy szélturbina, vélhetően azért, mert erős volt a szél, majd nem tudták időben lekapcsolni vagy nem működött a lapátok elforgató rendszere, amely az ilyen túlhevülést megakadályozná.

Kigyulladt, majd a videón 11 másodperc után látszik, hogy nem akárhogy kezd el füstölni.

A füst majdnem két percen át egy hélix szerkezetet mutatott be. Ez az alak biológia óráról lehet ismerős, hiszen a DNS kettős hélix-szerkezettel rendelkezik. A Wirednek egy matematikus magyarázta el, mennyire ritka egy ilyen természetben előforduló hélix szerkezet, hiszen folyamatosan ugyanolyan erős szélre, a fordulatszám tartására és a füstre volt szükség, hogy látszódjon.

Egyébként egy Sandia nevű cég vezetésével több amerikai egyetem mérnökei azon dolgoznak, hogy a szélturbinák ilyen leégését óriási eszközzel akadályozzák meg a szeles, akár hurrikán sújtotta vidékeken. A lapátjai 200 méter hosszúak lennének és óránként 320 kilométeres szelet is kibírnának. A grandiózus terv másik oka, hogy a hagyományos méretű szélturbinák lassan hozzák be az árukat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!