szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy amerikai tervezőiroda a világ legextrémebb felhőkarcolójának ötletével állt elő. Látványra fantasztikus, megvalósíthatósági szempontból jelenleg esélytelen, és hát felvet néhány kérdést az Analemma Torony.

Nagyon furcsa (de talán nem is ez a legmegfelelőbb kifejezés erre) felvetéssel állt elő a New York-i Clouds Architecture Office nevű tervezőiroda. A csapat által megálmodott, Analemma Torony névre hallgató felhőkarcolót nem a földre építenék, hanem egy Föld körül keringő aszteroidáról lógatnák le – számolt be róla a Big Think.

Clouds Architecture Office

Az igencsak sci-fiként hangzó tervek szerint egy befogott aszteroidát a Föld forgásával megegyező irányba állítanák be, majd hatalmas kötelek segítségével lógatnák le a szerkezetet a Föld felé. Az aszteroidát 50 ezer km-es magassába állítanák be, így magasabban lenne, mint például a 400 km-es magasságban keringő Nemzetközi Űrállomás.

Clouds Architecture Office
Clouds Architecture Office

Az épület folyamatos mozgásban lenne, amit úgy terveznének meg, hogy 8-as alakot írjon le az útja során. A New York fölül induló torony Havanna, Atlanta és Panamaváros felett is elhaladna. Ennek köszönhetően az északi és a déli féltekét is érintené.

Clouds Architecture Office
Clouds Architecture Office
Clouds Architecture Office

Az energiát a napelemekből nyerné, míg a vizet a felhőkből szivattyúznák ki és tisztítanák meg. A "terv" egyébként inkább nevezhető elképzelésnek, hiszen a megvalósításhoz szükséges technológia egyelőre nem áll rendelkezésre. De azért csapat azért azt is hozzáképzelte már, hogy ha valahol, akkor Dubajban kezdenék el megépíteni az extrém épületet, ott ugyanis olcsóbb lenne a kivitelezés, mint New Yorkban fognának bele a munkások.

Az alsó szinten irodák és egyéb hasonló helyiségek lennének, a lakrészeket pedig a felsőbb szintekre képzelték el a tervezők. A tetején mintegy 40 perccel lenne hosszabb minden egyes nap (ennyivel lehetne tovább látni a napfényt), viszont nem lenne túl kellemes az extrém nyomásnak és hőmérsékletnek köszönhetően.

A legnagyobb kérdés persze az – mármint azon túl, hogy jelenleg megvalósíthatatlan az ötlet –, hogy miként lehetne kivédeni mondjuk egy szeptember 11-hez hasonló terrortámadást, illetve milyen evakuációs terv állna rendelkezésre abban az esetben, ha tűz üt ki az alsóbb szinteken.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!