szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szőrteleníteni sokféleképpen lehet, de hogy érdemes? Régi vágású epilátorokat és szupermodern, okostelefon támogatással rendelkező villanófényes készülékeket próbáltunk ki, hasonlítottuk össze.

A férfiaknak szánt borotvákat télen már alaposan körbejártuk, megnéztük, hogy mi a különbség olcsóbb és a drágább, a rezgő- és a körkéses megoldások között. Ezúttal a nőknek szánt szőrtelenítő megoldások kerülnek sorra. A legdrágább delikvens árából akár négyet is vehetünk a legolcsóbb modellből – de vajon tudásban is ekkora a különbség?

Alapelvek

A női szőrtelenítő megoldások legnépszerűbb változatai alapvetően három kategóriába sorolhatók. Az első és egyben legegyszerűbb, legolcsóbb eljárás a depilálás, vagyis a felületi szőrtelenítés, amikor a bőrön lévő szőrszálakat levágással vagy kémiai feloldással tűntetjük el – ilyen a borotválás és a szőrtelenítő krémek használata. Az epilálás során nemcsak a szőrszál tetejét távolítjuk el, hanem a gyökerét is, ami általában fájdalmas, cserébe viszont tartósabb eredményt biztosít – ehhez epilátort vagy gyantát szokás használni. Végül, de nem utolsó sorban említést érdemelnek a legújabb, energiaalapú módszerek, melyek fény segítségével akadályozzák meg a szőr újranövekedését. Elvileg ez utóbbi a leginkább tartós és egyben legdrágább eljárás.

Jelen tesztünkhöz két gyártótól kértünk egy-egy felsőkategóriás epilátort, illetve egy-egy villanófényes szőrtelenítőt, melyeket többen (nők és férfiak, vegyesen) használtunk több hónapon keresztül különböző testrészeken, egymással összehasonlítva.

BaByliss G804E

Ahogy a legtöbb epilátor, úgy ez is apró csipeszek segítségével ragadja meg a szőrszálakat és tépi ki azokat tövestől a helyükről. A 36 milliméter széles alap feltét 40 csipesszel teszi a dolgát: ha ez esetleg kevés, kapható 72 csipeszes változat is kicsit drágábban, illetve a G804E-hez alapáron jár egy 18 milliméteres ablakú precíziós fej, melynek 16 csipeszével pontosabb munka végezhető. A sebesség két fokozatban állítható egy csúszókapcsoló segítségével. A gép már a 0,5 milliméteres szőrszálakat is képes megragadni. Teljes vízállóságot nem kapunk, de a fej elmosható csap alatt. Fontos, hogy az eszköz csak hálózati áramról működtethető, akkumulátor ugyanis nincs benne. Hasznos extra a cserélhető fejes pedikűrfej, melyhez alapáron kapunk egy tartalék hengert.

László Ferenc

Braun 9-561V

Ez az epilátor is 40 csipesszel rendelkezik, a munkaablak méretét pedig a szűkítőfejek cserélgetésével lehet állítani 9 és 36 milliméter között. (Extraként egy borotva/trimmelő feltétet is kapunk.) A sebesség két fokozatban állítható, és apró figyelmesség, hogy a kezelt területet egy nagy fényerejű LED-lámpával világítja meg az eszköz. A 100 százalékosan vízálló kivitelnek köszönhetően akár zuhanyzás közben is elvégezhető az epilálás. A nulláról száz százalékra mintegy 1 óra alatt feltölthető lítium-ion akkumulátor körülbelül 40 perces használati időt biztosít. A fájdalmat enyhén csökkenti a magas frekvenciás masszírozó kupak, melynek külső része dönthető és követi a bőr felületét.

László Ferenc

Melyik a jobb epilátor?

Nagy csodák nincsenek, működési alapelvük miatt a legújabb epilátorok használata is fájdalmat okoz. Működési hatékonyság terén nem fedeztünk fel különbséget a két delikvens között, és nem meglepő módon a kezelés tartóssága is mindkét esetben megegyezett: e tekintetben körülbelül 3 hétről beszélhetünk.

A 25 ezer forintos BaByliss elsősorban az árával hódíthat, illetve azzal, hogy remek hatékonyságú pedikűrfejet kapunk hozzá.

László Ferenc

A 40 ezer forintos Braun ugyan valamivel nehezebb a riválisánál, de általánosan jobb minőségérzetet kelt és sokkal halkabban teszi a dolgát, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy gyorsabban végezhetünk a “beavatkozással”. Pozitívum továbbá a teljesen vízálló kivitel, az aksis használhatóság, illetve a borotva feltét – összességében tehát aki ki tudja fizetni érte a többletet, az nem haszontalan pluszt kap a pénzéért.

Jöhet a villanófény!

Az IPL (Intense Pulsed Light) eszközök nem a bőr felett, hanem az alatt fejtik ki hatásukat, oly módon, hogy a szőrtüszőben lévő melanint célozzák meg. Villanófény segítségével megtörik a szőr visszanövési ciklusát, és folyamatos, rendszeres használattal tartós szőrtelenítő hatással kecsegtetnek. Fontos, hogy minden IPL kezelés előtt el kell távolítani a szőrszálak bőr feletti részét, vagyis a villanófényezés előtt le kell borotválni a szőrt, de a szó szerint gyökeres kezelést végző epilálást nem szabad alkalmazni. Az IPL eszközöket szőrtelen és száraz bőrfelületen lehet alkalmazni, a legjobb eredmény világos bőr és sötét szőr esetén érhető el.

László Ferenc

BaByliss G946E

A 3 négyzetcentiméteres normál-, illetve 2 négyzetcentiméteres szűkítős kezelőfejjel ellátott készülék jelentősen nagyobb mint egy epilátor. Csak vezetékes áramról működtethető. A bekapcsolt állapotot a viszonylag hangos ventillátor működése jelzi, majd pedig az intenzitás szintjét a készülék hátoldalán lévő, illetve onnan le is pattintható színskála révén lehet beállítani. A villanáshoz nem elég lenyomni a megfelelő gombot, az ugyanis biztonsági okokból csak akkor következik be, ha eközben a fejen lévő két érintkező ténylegesen hozzáér a bőrhöz.

Az első szint 2 J/cm2-t jelent és ilyenkor 1,6 másodpercenként van villanás, az ötödik pedig már 5 J/cm2-t, és ekkor 3,5 másodpercet kell várni két villanás között. Hónalj és bikinivonal esetén tapasztalatunk szerint az egyenként történő villantással 1-2 perc alatt lehet végezni. Felsőtesten és lábon pedig az automatikusan villanó sikló üzemmódot érdemes alkalmazni – egy-egy ilyen kezelés 5-15 percnyi időt vesz igénybe.

László Ferenc

A BaByliss G946E érdekessége, hogy Bluetooth kapcsolaton keresztül képes kommunikálni az okostelefonunkon lévő alkalmazással, melyben megadható a bőrtípusunk, és amely app azt is kijelzi, hogy egy adott kezelés során pontosan hányat villantottunk. Ennek ugyan nem sok értelme van, annak viszont már igen, hogy az alkalmazás a naptárba is feljegyzi a soron következő kezeléseket. A pontos dátumra való visszaemlékezés azért fontos, mert az első négy kezelés között 2-2 hét telik el, utána pedig 4 hetente szükséges megismételni azokat, a kívánt hatás eléréséig.

Braun BD5001

Szűkítőt ezúttal nem kapunk, csak egy 3 négyzetcentiméteres kezelőablakot, illetve egy a Babyliss IPL-énél halkabb ventillátorhangot. A villanás ez esetben is csak akkor történik meg, ha a kezelőfej teljesen felfekszik a bőrfelületre, és komoly előny, hogy a Braun esetében egy szenzor minden villanás előtt automatikusan beszkenneli az adott bőrfelületet (színét, illetve inkább: árnyalatát), és ennek megfelelően kalibrálja a fényt. A fényerő ezenkívül manuálisan is állítható három fokozatban.

Üzemmódból ezúttal is kétfélét kapunk, egy precíziós manuálisan villantóst a kisebb-, egy csúsztatós automatikusan villantóst a nagyobb felületekhez. Két villanás között átlagosan 2 másodpercnyi idő telik el.

László Ferenc

Ez a készülék ugyan nem képes kommunikálni az okostelefonunkkal, a Braun appjába kézzel lehet bevinni az egyes kezelések adatait, és ezután ez a szoftver is képes automatikusan szinkronizálni a naptárunkkal. Ily módon nem kell attól tartani, hogy feledékenységünk miatt véletlenül kihagyunk egy kezelést. A 4-12 hétig tartó kezdési fázisban heti egy-, az ezt követő fenntartó fázisban pedig havi egy szőrtelenítést kell megejteni.

Melyik a jobb IPL?

A villanófényes kezelések sem teljesen fájdalmatlanok, azonban az ezek során tapasztalható enyhe égető érzés sokkal kevesebb kínt okoz, mint amit epilátorozás során tapasztalhatunk. A nem túl kellemes szag némi megszokást igényel. Nehézséget okozhat, hogy nem mindig tudjuk, hogy mely felületeken jártunk már és melyek várnak még villanásra. Tesztalanyaink arra is panaszkodtak, hogy a szemnek kellemetlen a villanás fényereje, de a gyártók megnyugtattak, hogy semmilyen védőszemüveget sem kell használni – a fényhatás, jelenlegi ismereteink szerint, nem káros az emberi szemre. Ezzel együtt mi adnánk egy tippet: villanáskor egyszerűen el kell fordítani a fejünket és be kell csukni a szemünket.

Az eredmény viszont kárpótolja a kényelmetlenségeket, ugyanis a 100 ezer forintos Braun gép esetében már néhány hétnyi IPL-ezést követően is jelentősen csökkent a szőrszálak mennyisége, 3 hónap után pedig 90 százalékosnál jobb hatékonyságot tapasztaltunk, testrésztől függetlenül. A 60 ezer forintos BaByliss is rendben teszi a dolgát, de jól láthatóan nem olyan sikerrel, mint a riválisa: a megegyező hosszúságú tesztidőszak végén a BaByliss-szel kezelt felületeken egyértelműen több szőr maradt. Az okostelefonos támogatás nem rossz, de szerintünk a Braun automata bőrtónusérzékelője a gyakorlatban többet ér.

László Ferenc

Mindkét gép 300 ezer villanásra van méretezve. Egy hónaljkezelés 8-12 villanást-, egy komplett testkezelés pedig mintegy 700 villanást igényel, illetve megjegyzendő, hogy a férfiak esetében ennél valamivel több villanásra lehet szükség. Fontos, hogy anyajegyeken nem szabad IPL-ezni, illetve a hormonváltozás miatt 18 éven aluliak számára nem ajánlott a villanófényes gépek használata.

Teljesen végleges szőrtelenítést az IPL sem ígér, de tartósat igen, ami esetünkben azt jelenti, hogy a kezdeti gyakori kezeléseket követően évente kétszeri fenntartó szőrtelenítéssel akár 5-6 évig tartó eredmények is produkálhatók. Ezt persze nem állt módunkban leellenőrizni.

Konklúzió

Az epilátorok olcsóbban és fájdalmasabban kínálnak rövidtávú megoldást, drágább villanófényes társaik pedig kevesebb kínt okoznak és jelentősen tartósabb eredményt biztosítanak. Megjegyzendő, hogy IPL gépet is kaphatunk már 35 ezer forint magasságában, ezen általában minden tekintetben alulméretezett eszközökről mi viszont inkább lebeszélnénk olvasóinkat.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!